[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mozambik, Cabo Delgado: Proti zneužívaniu náboženstva v konfliktoch
P:3, 04. 01. 2022 16:13, ZAH

Mozambik 4. januára (RV) Náboženskí lídri mozambickej provincie Cabo Delgado 3. januára podpísali spoločné vyhlásenie zhrnuté v 15 bodoch, v ktorom rázne odmietajú teroristické a extrémistické činy i zneužívanie náboženstva na ospravedlnenie konfliktov a zaväzujú sa kráčať bok po boku v záujme mieru a bratstva.

Predstavitelia Katolíckej cirkvi, ďalších kresťanských cirkví i islamu pred Vianocami uvažovali nad úlohou náboženstva ako súčasti riešenia aktuálneho konfliktu v Cabo Delgado. Trojdňový medzináboženský seminár (14., 15. a 22. decembra) bol inšpirovaný Dokumentom o ľudskom bratstve v prospech svetového pokoja, podpísaným pápežom Františkom a veľkým imámom Al Ahzaru v Abú Zabí v roku 2019.

Náboženskí lídri v úvode vyhlásenia opisujú katastrofálnu situáciu v mozambickom regióne Cabo Delgado, kde boli v roku 2010 nájdené najväčšie ložiská zemného plynu v Afrike. Oblasť už od roku 2017 čelí neustálym útokom džihádistov a iných ozbrojených skupín sprevádzaných množstvom mŕtvych a tisíckami vysídlených.

Región je ponorený do hlbokej humanitárnej krízy spôsobenej spomínaným teroristickým násilím. V ukazovateľoch integrálneho rozvoja sa tu zaznamenáva pokles. Podpisujú sa pod to aj dôsledky reštriktívnych preventívnych opatrení proti pandémii Covid-19 a ďalšie znepokojujúce faktory, ako sú sociálna nerovnosť, vysoká miera negramotnosti, kríza etických a morálnych hodnôt i etnická a náboženská polarizácia, ktoré ohrozujú súčasný kontext a spoločenské spolužitie, ako aj ďalšie problémy, ktoré porušujú ľudskú dôstojnosť.

Náboženskí lídri sa vo vyhlásení zaväzujú, že budú pracovať na tom, aby spoločnosť nevnímala náboženstvo, a najmä islam, ako príčinu každého konfliktu. „Žiadny skutočný náboženský vodca ani prorok nikdy neučil násilie“, píše sa vo vyhlásení. Ďalším záväzkom je „prejavovať pozitívny a aktívny prístup k príslušníkom iných náboženstiev, prekonávať odpor, nedôveru a predsudky“, podporovať vzájomný dialóg. Náboženskí lídri chcú tiež šíriť osvetu medzi mladými, aby sa nestávali prívržencami extrémizmu a násilia a zároveň chcú rehabilitovať tých mladých, ktorí zažili násilie a reintegrovať ich do spoločnosti.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220104015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]