[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie Mons. J. Babjaka SJ k napadnutiu gréckokatolíckeho kňaza v Bardejove
P:3, 03. 01. 2022 14:05, DOM

Prešov 3. januára (TK KBS) Prinášame v plnom znení Vyhlásenie Mons. Jána Babjaka SJ k napadnutiu gréckokatolíckeho kňaza v Bardejove.

---

S ľútosťou som prijal správu o útoku výtržníka na nášho mladého kňaza, ktorý sa odohral počas slávenia svätej liturgie na Nový rok vo farnosti na sídlisku Vinbarg v Bardejove. Slovensko bolo vždy charakterizované ako národ so silnými kresťanskými koreňmi viažucimi sa na duchovné dedičstvo sv. Cyrila a Metoda, čo je zakotvené aj v preambule Ústavy SR. S veľkým rozrušením som vnímal už ataky, ktoré sa pred niekoľkými mesiacmi udiali na Slovensku, či sa jednalo o posprejované kostoly a kláštor v Bratislave, alebo útok zbraňou na kostol v Dúbravke.

Aktuálny incident je však už ohrozením osoby kňaza v jeho službe. Pre mňa je to nepochopiteľný skutok. Chápem, že situácia v spoločnosti je aj pod vplyvom pandémie koronavírusu napätá, no takéto prejavy nič nevyriešia. Kresťanstvo podľa vzoru Ježiša Krista šíri lásku, pokoj a odpustenie. Preto som veľmi rád, že takéto slová adresoval veriacim samotný napadnutý kňaz a pozval ich k odpusteniu a modlitbe za výtržníka.

Slovensko zažíva krízu autorít a preto chcem pozvať všetkých, ktorí zastávajú v našej krajine akýkoľvek dôležitý úrad: Ukážme, že Slovensko vie byť jednotné, odstráňme spomedzi seba múry rozdelenia, či neodpustenia a budujme medzi sebou tak potrebné mosty pochopenia, lásky a vzájomnej jednoty. Dávajme dobrý príklad mladej generácii, aby nestrácala ideály, aby neblúdila v rozmanitých spletiach nadávok, pohoršení a segregačných postojov. Budúcnosť so sebou prináša vždy nové výzvy a nové pozvania, no nikdy nezabudnime na to kto sme, odkiaľ sme vzišli a čo po celé stáročia formovalo tento malý národ pod Tatrami.

Tento incident ma ešte viac utvrdil o potrebe modlitby za našu spoločnosť. Výtržníkovi aj ja odpúšťam, žehnám mu a modlím sa za neho.

---

Incident sa stal 1. januára v gréckokatolíckom Chráme bl. hieromučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka na sídlisku Vinbarg v Bardejove. Počas slávenia svätej liturgie predstúpil pred kňaza muž, ktorý mal oblečenú bundu s urážlivým textom voči Bohu. Po tom, čo kňaz predniesol čítanie zo svätého evanjelia muž k nemu pristúpil a udrel ho do pravého ramena. K výtržníkovi hneď pristúpili blízko stojaci veriaci a vyviedli ho z chrámu. Muž aj počas tohto momentu v chráme vulgárne nadával.

Kňaza incident zjavne rozrušil, ale v závere liturgie povzbudil veriacich, aby mali s výtržníkom pochopenie, pomodlili sa za neho a odpustili mu.  O tento incident sa ihneď začala zaujímať polícia a prípad je v štádiu vyšetrovania.( TK KBS,is pa; rp ) 20220103028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]