[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 44 rokmi bola Trnavská administratúra povýšená na arcidiecézu
P:3, 03. 01. 2022 11:45, DOM

Trnava 3. januára (TK KBS) Pápež Pavol VI. apoštolskými konštitúciami Praescriptionum sacrosancti a Qui divino povýšil vo vianočnom období pred 44 rokmi Trnavskú apoštolskú administratúru na arcidiecézu a zároveň zriadil samostatnú Slovenskú cirkevnú provinciu s jej arcibiskupským metropolitným sídlom v Trnave.

Stalo sa tak 30. decembra 1977. V trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa bolo toto rozhodnutie Svätého Otca verejne vyhlásené 6. júla 1978 pražským arcibiskupom Františkom kardinálom Tomáškom.

Pred 44 rokmi bola Trnavská apoštolská administratúra povýšená na arcidiecézu a zároveň bola zriadená samostatná Slovenská cirkevná provincia s jej arcibiskupským metropolitným sídlom v Trnave. Tieto významné kroky pre život a históriu Katolíckej cirkvi na Slovensku urobil pápež Pavol VI., keď 30. decembra 1977 promulgoval dekréty - apoštolské konštitúcie Praescriptionum sacrosancti a Qui divino.

„Naši otcovia vo viere, sv. Cyril a Metod dali prvé základy pre také zriadenie. Už v roku 880 bola založená diecéza v Nitre. Po páde Veľkej Moravy naše územie sa stalo súčasťou Uhorského kráľovstva a bolo začlenené do cirkevných zriadení v tomto štáte. Po vzniku Československa v roku 1918, s novými štátnymi hranicami sa žiadalo aj cirkevné usporiadanie. Vyjednávania s vládnou mocou, druhá svetová vojna, územné i politické zmeny a rôzne ťažkosti odďaľovali konečné riešenie. Vtedy dôležitejšie bolo dosiahnuť aspoň menovanie dobrých pastierov a to proti tlaku protináboženského režimu, ktorý panoval. Ten si neprial posilniť náboženské cítenie obyvateľov tým, že by sa sídlo plánovanej Slovenskej cirkevnej provincie stanovilo v hlavnom meste Bratislave. Aj prípadnú voľbu Nitry režim považoval za príliš prajnú Cirkvi.

Dlhé a ťažké vyjednávania priviedli k tomu, že Svätá stolica povýšila dňa 30. decembra 1977 Trnavskú apoštolskú administratúru na arcidiecézu a zároveň vyzdvihla na metropolitné sídlo, ktorému boli podriadené ako sufragánne ostatné rímskokatolícke diecézy na celom Slovensku. Okrem toho upravila hranice diecéz podľa štátnych hraníc a tak vznikla Slovenská cirkevná provincia, ktorej hranice sa kryli so štátnymi hranicami. A my si dnes pripomíname toto 40. výročie jej vzniku a našej cirkevnej samostatnosti, keď už nijaká územná jednotka Cirkvi nepatrila do iného štátu a ani naopak. A za to my ďakujeme Pánu Bohu,” povedal v homílii kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Tieto jeho slová zazneli v sobotu 23. júna 2018 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa počas pontifikálnej svätej omše, ktorú slávili pri príležitosti 40. výročia tejto udalosti.

Od vzniku samostatnej Slovenskej cirkevnej provincie a Trnavskej arcidiecézy sa udiali už i ďalšie dôležité kroky pre život Katolíckej cirkvi na Slovensku, tieto však zostávajú v knihe histórie zaznamenané zlatými písmenami. Možno i preto, lebo sa zrodili v ťažkej dobe, ktorá životu Cirkvi v našej krajine nijako nepriala. Pri príležitosti 44. výročia zriadenia Trnavskej arcidiecézy a vyhlásenia Slovenska za samostatnú cirkevnú provinciu, trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch obetoval 30. decembra 2021 svätú omšu za všetkých veriacich Trnavskej arcidiecézy a celého Slovenska.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave( TK KBS, abutt; ml ) 20220103025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]