Grécko 1. decembra (RV) Dvadsaťsedem mimovládnych organizácií vrátane organizácie Save the Children upozornilo na hlad utečencov a žiadateľov o azyl v Grécku. Za posledné dva mesiace nemalo 60 % ľudí v utečeneckých táboroch na gréckej pevnine dostatok jedla a približne 34 000 žiadateľov o azyl nedostalo ekonomickú pomoc.
Migrantom v Grécku hrozí hladomor po tom, ako bola pozastavená hospodárska pomoc žiadateľom o azyl a potravinová pomoc utečencom, ktorým bola poskytnutá ochrana, a žiadateľom o azyl, ktorých žiadosti boli zamietnuté. Na poplach upozornilo 27 organizácií a združení vrátane medzinárodnej organizácie Save the Children, ktorá už viac ako 100 rokov bojuje za záchranu zraniteľných dievčat a chlapcov a zabezpečenie ich budúcnosti.
Už takmer dva mesiace nemá 60% ľudí žijúcich v utečeneckých táboroch na gréckej pevnine prístup k dostatku potravín. Po tom, ako v októbri 2021 vstúpil do platnosti zákon prijatý minulý rok, grécka vláda prestala poskytovať služby žiadateľom o azyl, ktorých žiadosti boli prijaté, pričom každý štvrtý z nich sú ženy a dvaja z piatich sú maloletí.
„Ženy v tábore Eleonas nám stále hovoria, že ich deti v noci plačú od hladu. Nemajú peniaze na mlieko a sušienky sa rozpúšťajú vo vode,“ povedala Emily Wilsonová z projektu Elea, zatiaľ čo afganský otec troch chronicky chorých detí povedal: „Ak nebudem jesť, je to v poriadku, ale moje deti nemôžu hladovať.“
Okrem toho za posledné dva mesiace približne 34 000 žiadateľov o azyl nedostalo ekonomickú pomoc na nákup potravín, oblečenia a ďalších základných potrieb. Program hospodárskej pomoci financovaný EÚ, ktorý predtým spravoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), bol fakticky ukončený po tom, ako grécka vláda 1. októbra 2021 prevzala jeho riadenie.
Po nátlaku mimovládnych organizácií grécka vláda ubezpečila, že pomoc bude obnovená koncom októbra, ale ani po mesiaci sa problém nevyriešil a ničivý vplyv na žiadateľov o azyl sa každým dňom zhoršuje.
„Grécka vláda svojimi krokmi na jednej strane a nečinnosťou na strane druhej spôsobuje potravinovú krízu medzi utečencami a žiadateľmi o azyl. Je nezákonné, neoprávnené a absolútne neprijateľné, že sa to deje v Európskej únii,“ povedala Anita Bayová, riaditeľka Save the Children Europe.
„Títo zraniteľní a marginalizovaní ľudia sú na konci svojich síl. Dievčatá a chlapci chodia do školy hladní, chorí ľudia sa nemôžu odviezť autobusom k lekárovi a rodiny nemajú prostriedky na to, aby čelili chladu,“ povedala Martha Roussou z Medzinárodného záchranného výboru.
Zastavenie finančnej pomoci zbavuje žiadateľov o azyl ich dôstojnosti a jediného záchranného lana, na ktorom boli závislí. Utečenci a žiadatelia o azyl, ktorí sú už aj tak ekonomicky marginalizovaní, sú nútení žobrať alebo sú zatlačení do podzemia, aby prežili.
„Medzi postihnutými sú aj žiadatelia o azyl, ktorých žiadosti boli zamietnuté a ktorí nemajú prístup k bývaniu, zdravotnej starostlivosti alebo zamestnaniu. Medzi nimi je mnoho sýrskych a afganských utečencov, ktorých žiadosti boli zamietnuté s odôvodnením, že Turecko je považované za bezpečnú krajinu, hoci táto krajina neprijíma žiadne repatriácie z Grécka,“ uviedla Ana Liz Chibanová z organizácie Fenix - Humanitárna právna pomoc.
Obzvlášť zraniteľní sú niektorí žiadatelia o azyl, ktorí žijú mimo táborov ako príjemcovia pomoci v rámci programu núdzovej podpory integrácie a bývania (ESTIA). Ich finančná pomoc bola tiež pozastavená, ale na rozdiel od ľudí žijúcich v táboroch nemajú prístup k distribúcii potravín. Bez akejkoľvek inej alternatívy sú tak úplne odkázaní na miestne sociálne služby a organizácie - ak existujú.
Mimovládne organizácie vyzývajú na urýchlené riešenie narastajúcej krízy a žiadajú grécku vládu, aby prioritne obnovila finančnú pomoc a poskytla núdzovú pomoc žiadateľom o azyl, ktorí predtým dostali finančnú podporu, prostredníctvom základných potrieb alebo poukážok, ktoré možno použiť v obchodoch alebo na dopravu. Okrem toho distribuovať primerané a výživné potraviny všetkým ľuďom žijúcim v táboroch bez rozdielu medzi utečencami, žiadateľmi o azyl alebo ľuďmi, ktorých žiadosti boli zamietnuté.