[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 11. 2024   Meniny má Emília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V podkroví Kostola sv. Egídia vznikla galéria s unikátnymi zábermi
P:3, 01. 12. 2021 14:10, DOM

Poprad 1. decembra (TK KBS/TASR) V podkroví Kostola sv. Egídia v Poprade nedávno sprístupnili novú galériu. Priestor, z ktorého pravdepodobne ako jediného na Slovensku možno vidieť klenby kostola zhora, obohatilo niekoľko fotopanelov. „Je to 12 unikátnych záberov, polovica je venovaná pôvodnému vybaveniu kostola a polovica najstarším vyobrazeniam Popradu. Okrem toho sa v galérii nachádza jediná známa fotografia pôvodnej barokovej sochy sv. Egídia, ktorá kedysi stála na južnej strane kostola,“ priblížil iniciátor myšlienky vzniku galérie Rastislav Ovšonka. Dodal, že ide o unikátne zábery, väčšinu z nich verejnosť doteraz nevidela.

Z knižnice Maďarskej akadémie vied v Budapešti sa podarilo získať elektronické kópie dvoch malieb s najstarším vyobrazením mesta. Thomas Ender ich namaľoval okolo roku 1860. „Okrem toho sa v galérii nachádza druhé najstaršie známe vyobrazenie popradského námestia od Jana Koulu z roku 1886, ale i podoba renesančnej zvonice spred 'barbarskej' rekonštrukcie v roku 1958,“ upozornil Ovšonka s tým, že súčasťou expozície ja aj kópia obrazu Tibora Alexyho z roku 1973, ktorý nakreslil Poprad podľa katastrálnej mapy z roku 1868.

Jednotlivé obrazy z interiéru sa nachádzajú presne nad tými miestami, kde boli pôvodne umiestnené v kostole. „Donedávna boli známe len fotky hlavného oltára. Mne sa v archíve podarilo nájsť na fotografiách oba bočné oltáre, ktoré už nie sú súčasťou kostola a nie je známe, kam sa podeli. Ďalej je to víťazný oblúk a premaľby troch kráľov a piety z 19. storočia. Tie sa odstránili koncom minulého storočia a odhalili sa tak pôvodné fresky kostola z 13. – 14. storočia,“ doplnil Ovšonka.  

V súvislosti so vznikom galérie bolo nutné v podkroví zrekonštruovať a doplniť osvetlenie a chýbajúce bezpečnostné prvky. Zároveň dobrovoľníci za plnej podpory dekana popradskej farnosti Ondreja Borsíka vyčistili priestor nad klenbami od starého stavebného odpadu. „Ručne sme odtiaľ vyniesli približne 3,5 tony materiálu. Pri odpratávaní sa nám podarilo objaviť staré kovové dvere, ktoré boli osadené pri vstupe do podkrovia. Tie sme očistili, obnovili a na budúci rok ich chceme umiestniť na pôvodné miesto,“ dodal Ovšonka s tým, že drobné úpravy sa podarilo tento rok spraviť aj vo veži kostola, v miestnosti strážnika.

Vznik galérie finančne podporilo mesto Poprad a Prešovský samosprávny kraj. Úpravu priestorov zrealizovalo niekoľko dobrovoľníkov na čele s Ovšonkom bez nároku na honorár. (Zdroj: TASR)



( TK KBS, tasr, ml; pz ) 20211201027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]