Mjanmarsko 1. decembra (E-kai) Mjanmarská armáda ničí ďalšie kostoly v kresťanmi obývaných oblastiach tejto prevažne budhistickej krajiny. V týchto dňoch bol vypálený katolícky kostol svätého Mikuláša v Thantlangu v štáte Čchin na západe krajiny, informovala ázijská tlačová agentúra UCAN. Pripomenula, že niekoľko dní predtým armáda vypálila baptistický kostol a 49 ďalších budov v Thantlangu.
Mjanmarská armáda ignoruje výzvy Cirkvi v Mjanmarsku aj pápeža Františka, aby neútočila na kostoly počas násilného potláčania odporu proti prevratu z 1. februára. V novembri 2017 sa počas pápežovej návštevy Mjanmarska uskutočnilo osobné stretnutie Františka s vtedajším vrchným veliteľom armády a súčasným vodcom junty generálom Min Aung Hlaingom.
Ako uviedli štátne médiá, generál počas stretnutia ubezpečil Františka, že v Mjanmarsku neexistuje etnická ani náboženská diskriminácia. V lete 2017 armáda pod vedením Min Aung Hlainga násilne vyhnala viac ako 750 000 moslimských Rohingov do Bangladéša.
Podľa Organizácie pre ľudské práva v Čine (CHRO) zničila armáda v tomto najchudobnejšom štáte Mjanmarska od augusta do novembra 2021 najmenej 22 kostolov a viac ako 350 domov.
Prevažne kresťanmi obývaný región Čchin je centrom odporu proti junte, a preto sa stal terčom tvrdých útokov armády. Od septembra viac ako 10 000 obyvateľov Thantlangu utieklo do lesov alebo za hranice do susedného indického štátu Mizoram.
V tomto štáte, ktorý je tiež prevažne kresťanský (približne 88 % obyvateľstva), patriaci k rôznym denomináciám (najmä presbyteriáni), podporuje miestna Caritas úrady pri poskytovaní humanitárnej pomoci utečencom z Mjanmarska. Mizoramské úrady tiež povolili deťom utečencov navštevovať štátne školy.
„Jazyk nepredstavuje problém, pretože vo všeobecnosti rozumejú angličtine a miestnemu jazyku mizo,“ povedal hovorca štátnej vlády pre indické médiá. „Nemôžeme odmietnuť žiadosti utečencov o pomoc ich deťom,“ dodal.
Zdroj: E-kai