[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Láska sv. Ondreja inšpiruje aj dnes, vraví košický arcibiskup Bober 
P:3, 30. 11. 2021 11:29, DOM

Košice 30. novembra (TK KBS) Košická arcidiecéza si dnes pripomína patróna svojej diecézy sv. Ondreja. Oslávili ho pri svätej omši v biskupskej kaplnke na Arcibiskupskom úrade v Košiciach. „Patrí medzi prvých povolaných do Ježišovej školy a služby. Jeho láska k Bohu nezovšednela, ani sa neunavila. Inšpiruje nás stále, aj dnes,“ hovorí košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Veriacich pozýva, aby spoznali jeho príbeh v dnešnom náročnom čase pandémie. 

„Zomrel ako mučeník so svedectvom viery. Práve toto jeho svedectvo viery nám môže byť nápomocné pri tom, ako čítať dnešné časy. Mal silnú vieru. Nech nám je vzorom a orodovníkom. Nech sme aj - ako on povolaný Ježišom - povolaní do služby pomáhať tým, ktorí to teraz od nás potrebujú - rodina, priatelia, známy. Ohlasujme ako on vieru svojimi skutkami,“ povedal TK KBS Mons. Bernard Bober. 

Kosice, relikvie, Ondrej

Patrón Košickej arcidiecézy sv. Ondrej pochádzal z Betsaidy v Galileji. Bol učeníkom Jána Krstiteľa a prvým menovaným apoštolom Ježiša Krista. Vydal sa na misijnú cestu, ktorá ho zaviedla do oblasti Čierneho mora a do Grécka. Okolo roku 60 počas Nerónovej vlády bol Ondrej zatknutý a popravený na šikmom kríži, ktorý sa od tejto doby nazýva Ondrejov kríž.

Kosice, relikvie, Ondrej  

Sv. Ondrej, apoštol je patrónom Košickej arcidiecézy už vyše dvesto rokov. Pred desiatimi rokmi dostala arcidiecéza aj jeho relikviu z talianskej arcidiecézy Amalfi. Relikviár putoval v uplynulých rokoch po celej diecéze a súčasťou osláv diecézneho patróna sa stalo aj Ondrejské trojdnie. Pred sviatkom sv. Ondreja sa vo farnostiach modlia deviatnik. 

„Tento sme pre pandemické opatrenia boli nútení zrušiť tradičné celodiecézne rekolekcie kňazov, počas ktorých sa v katedrále zídu kňazi z celej arcidiecézy so svojimi biskupmi. Veríme však, že nám to nezabráni k tomu, aby sme cez neho mysleli viac na iných. Medzi apoštolmi sv. Ondrej vynikal tým, že každú situáciu využil na to, aby ľudí vo svojom okolí priblížil k Ježišovi,“ povedal arcibiskup Bober. 

Fenomén svedectva mučeníkov je v Košickej arcidiecéze silno prítomný. Okrem sv. Ondreja si v Košiciach každoročne pripomínajú aj sv. Košických mučeníkov, odkaz bl. Sáry Šalkaháziovej a hrdinstvo bl. Anny Kolesárovej.( TK KBS, bbo, ml; pz ) 20211130018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]