[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nová komunitná záhrada pri farskom kostole v Kláštore pod Znievom
P:3, 29. 11. 2021 14:46, DOM

Kláštor pod Znievom 29. novembra (TK KBS) V areáli farského kostola v Kláštore pod Znievom bola založená komunitná záhrada, ktorá do seba začlenila pôvodnú historickú zeleň, podporenú novou výsadbou tvorenou tradičnými lokálnymi druhmi. Založenie záhrady nadviazalo na komplexnú rekonštrukciu kostola sv. Mikuláša, ktorá výrazne poznačila jeho bezprostredné okolie.

Bolo potrebné upraviť odtokové pomery, vyspádovanie terénu, doriešiť bezbariérové komunikácie a rešpektovať koreňový systém jestvujúcich starých stromov. Už v roku 2020 boli vybudované chodníky a oporné múriky, avšak chýbala záhradnícka úprava areálu. Táto bola navrhnutá a realizovaná v spolupráci zo záhradníctvom Uher z Martina na jar v roku 2021.

Dominantou záhrady sa stali štyri viac ako storočné stromy, zachované v západnej časti areálu, na ktoré nadviazali rozsiahle trávnaté plochy doplnené trvalkovými záhonmi. Sortiment vysadených kríkov a kvetov replikuje tradičné druhové zloženie vidieckych predzáhradiek – orgovány, hortenzie, rudbékie, floxy, pivónie, ľaliovky, tulipány či narcisy. Časť sadeníc bola zozbieraná od miestnych darcov, realizácia tak získala ďalší, komunitný rozmer. Pri vstupe do záhrady bola v náväznosti na aktivity OZ Skutočné obete zasadená lipa, ktorá má pripomínať obede ochorenia Covid 19 a tesne vedľa nej  lavička pripomínajúca pôsobenie miestneho kňaza, pána profesora Jozefa Valka.

Záhrada je a bude prístupná bez obmedzení a bude slúžiť všetkým obyvateľom obce, turistom a návštevníkom. Projekt realizovalo OZ Priatelia Znieva a Farský úrad v Kláštore pod Znievom vďaka finančnej podpore Žilinského samosprávneho kraja, informovala Kristína Zvedelová.( TK KBS, kzv, ml; pz ) 20211129036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]