Verona 29. novembra (TK KBS) „Aj ja bývam znepokojený situáciou Cirkvi. Verím však, že učenie pápeža Františka nám dáva veľmi presné pokyny, čo robiť, aby sme neboli väzňami či dokonca obeťami tejto atmosféry beznádeje a skľúčenosti,“ povedal kardinál Pietro Parolin počas stretnutia s novinármi vo Verone.
V odpovedi na otázku o budúcnosti Cirkvi vatikánsky štátny sekretár pripomenul postoj Pia IX., keď mu so znepokojoním hovorili o stave lode Cirkvi. Blahoslavený pápež mal na to odpovedať: „Nebojím sa o loď, ale o jej posádku.“ Kardinál Parolin priznal, že aj dnes je veľa dôvodov na znepokojenie, no vďaka našej angažovanosti a otvorenosti voči Božej milosti sa dá táto situácia dostať pod kontrolu.
Kardinál Parolin dostal otázku aj na postoj kresťanov k tlaku na legalizáciu eutanázie, ako sa to momentálne deje v Taliansku. „Dnes žijeme v spoločnosti, ktorá sa stáva čoraz viac odkresťančije, v ktorej je čoraz slabší vzťah k absolútnej hodnote života a tiež na otvorenosť pre transcendenciu, ktorá je pre nás kresťanov zásadný význam pri riešení týchto problémov. Verím, že kresťania musia trvať na antropológii, ktorá vyplýva z viery a Evanjelia, a zabezpečiť ochranu dôstojnosti každého človeka. Ak bránime tieto hodnoty, robíme to preto, lebo sme presvedčení, že sú nevyhnutnou podmienkou obrany, presadzovania a rozvoja dôstojnosti každého človeka. Verím však, že to musíme robiť predovšetkým vlastným svedectvom. Prichádza mi na myseľ, čo sv. Ján Pavol II. napísal v Salvifici doloris: Robte dobro cez utrpenie. Mám na mysli predovšetkým zmysel utrpenia, dokonca takého krajného, ako je utrpenie niekoho, kto sa rozhodne ukončiť svoj život. Inými slovami, ak to nedáva zmysel, utrpenie je nepochopiteľné, stáva sa neznesiteľné; a verím, že my kresťania sme povolaní dať tento zmysel, samozrejme zjednotení s tajomstvom Pánovho umučenia, smrti a zmŕtvychvstania, a robiť dobro tým, ktorí trpia. Toto sú dva smery, ktorými sa musíme riadiť, aby sme našli odpovede na tieto veľké problémy dneška, ktoré nás veľmi znepokojujú.