[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Kežmarku požehnali zrekonštruovanú kaplnku Kristovho pádu
P:3, 29. 11. 2021 11:22, DOM

Kežmarok 29. novembra (TK KBS) Vo farnosti Kežmarok v nedeľu 28. novembra požehnali Kaplnku Kristovho pádu, ktorá prešla kompletnou rekonštrukciou. Požehnanie vykonal kežmarský farár a dekan František Trstenský spolu s farárom farnosti Rakúsy Marcelom Heldákom.

„Kaplnka stojí na križovatke ciest z Kežmarku do obce Rakúsy a Strážky. Cesty nerozdeľujú ľudí, ale spájajú. V tejto zložitej dobe je potrebné, aby sme aj my hľadali cesty, ktoré budú ľudí spájať. Ďakujem všetkým, ktorí prispeli k obnove tejto sakrálnej stavby, predovšetkým našim farníkom za ich štedrosť a podporu,“ vysvetlil František Trstenský.

Kezmarok, kaplnka, pozehnanie

Kaplnka za svoj názov vďačí soche Krista padajúceho pod krížom. Pochádza z roku 1792 a bola postavená z darov veriacich, predovšetkým krakovského mešťana Muscinszkého.

K jej sanácii farnosť Kežmarok pristúpila predovšetkým kvôli tomu, že za desaťročia sa úroveň okolitej vozovky výrazne zdvihla, zatiaľ čo kaplnka zostala v pôvodnej výške. To spôsobilo, že pri dažďoch a snehu sa v priestore tejto barokovej stavby hromadila voda a vlhkosť. Polovicu nákladov financoval Prešovský samosprávny kraj. Zvyšnú polovicu tvoria milodary kežmarských veriacich.

Kezmarok, kaplnka, pozehnanie

Na Kaplnke Kristovho pádu je výnimočné jej netradičné architektonické spracovanie. V hornej časti exteriéru je pod strieškou socha Krista, ktorý nesie kríž. Samotná kaplnka je pod sochou. Z histórie je známe, že pri Kaplnke Kristovho pádu sa ľudia stretávali na jar, keď prosili o požehnanie úrody.( TK KBS, ft, ml; pz ) 20211129025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]