[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nitriansky biskup Viliam Judák udelil dišpenz v Nitrianskej diecéze 
P:3, 27. 11. 2021 19:05, DOM

Nitra 27. novembra (TK KBS) Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák sa v súvislosti s aktuálnou situáciou obrátil na svojich kňazov v Nitrianskej diecéze s vyhlásením. Zároveň dňom 26. novembra 2021 až do odvolania rozhodol o udelení dišpenzu od povinnej účasti na svätých omšiach v nedele a v prikázané sviatky pre všetkých katolíckych veriacich v Nitrianskej diecéze, a tých čo sa na jej území skutočne nachádzajú.

Vyhlásenie prinášame v plnom znení:

Drahí bratia kňazi, 

Advent je časom nádeje a túžby. Očakávame zjavenie Pána a liturgia vkladá do nás túžbu po jeho dôvernejšom, hlbšom poznaní. Cirkev, verná svojmu poslaniu, chce do nás vložiť túžbu, aby sme spoznali Ježiša, Božieho Syna, ktorý prichádza ako človek v spolupatričnosti, v pokore a v chudobe. Prijal telo schopné trpieť. Takto nám zjavil Boha, nie znameniami na nebi, ako žiadali niektorí, ale láskou k chorým a slabým s ochotou ostať s nami a ukázať nám Otcovu lásku, lásku štedrého Boha. On nás vedie k tomu, aby sme sa úprimne zaujímali o všetko, čo predstavuje život človek, nie aby sme v tom našli uspokojenie svojho egoizmu, ale prostriedok zjednotenia s druhými a ukazovali im cestu spásy. 


Žiaľ, súčasný stav šírenia pandémie nám toto poslanie veľmi sťažuje. Tak ak bolo vyjadrené vo vyhlásení katolíckych biskupov Slovenska, vyjadrujem smútok a hlboké sklamanie z uznesenia vlády o zákaze verejných bohoslužieb, ktorá je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky aj Medzinárodnou zmluvou medzi Svätým stolcom a Slovenskou republikou. 

Kvôli tejto situácii Vás prosím, aby ste sa s pastoračnou múdrosťou usilovali obetavo, ale bezpečne, konať posvätnú slubu a hľadať spôsob a možnosti, ako vo väčšej miere ponúknuť bohatstvo sviatostného života, ktorú nám sprostredkúva Cirkev. 

Aj vzhľadom na Adventné obdobie, do ktorého vstupujeme, buďme blízko svojím veriacim a všetkým tým, ktorí potrebujú našu službu, za ktorú nesieme zodpovednosť pred Bohom. 

Zároveň som sa s ohľadom na aktuálnu pandemickú situáciu rozhodol s platnosťou od dnešného dňa, t. j. od 26. novembra 2021 až do odvolania, udeliť dišpenz od povinnosti zúčastniť sa svätej omše v nedeľu a prikázaný sviatok všetkým veriacim katolíkom Nitrianskej diecézy ako aj všetkým veriacim, čo sa v nej skutočne nachádzajú (kán. 1247 CIC). Veriacim pripomínam, že tento dišpenz od účasti na bohoslužbe nijako neumenšuje svätenie a duchovné prežívanie Pánovho i sviatočného dňa. Preto ich všetkých naliehavo povzbudzujem, aby venovali v tieto dni náležitý čas modlitbe osobne alebo v rodine (kán. 148 § 2 CIC). Nech je nedeľa aj tým dňom a časom, v ktorom svojej rodine a blízkym venujú čas a starostlivosť, nech je dňom odpočinku, ale aj dňom premýšľania, ticha a vzdelávania sa a meditácie, čo všetko prospieva rastu vnútorného a kresťanského života (porov. KKC 2186). 

Prosme Pannu Máriu, aby nám pomáhala lepšie pochopiť tajomstvo vtelenia, aby nás chránila pred falošnými výkladmi a priviedla nás na správnu cestu pokornej, osobnej lásky, akú prežívala ona, keď žila pre svojho Syna Ježiša a vychovávala ho ľudsky a zároveň božsky. Takto aj my budeme môcť prijať Kristovho Ducha a odovzdávať ho dnešnému svetu. 

Spoločne sa tiež modlíme, aby sme čím skôr bez obmedzení mohli sláviť posvätné tajomstvá v spoločenstve bratov a sestier. 

V tomto duchu Vám a všetkým spolu s pomocným biskupom Petrom vyprosujeme a žičíme požehnané Adventné obdobie. 

Mons. Viliam Judák
nitriansky biskup 

_
Zdroj: Biskupstvo Nitra ( TK KBS, bnrb; ml ) 20211127009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]