[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 27. 09. 2023   Meniny má Cyprián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Františkáni a ich priatelia pozýva cez advent k adventnému coverDaru
P:3, 27. 11. 2021 12:05, DOM

Bratislava 27. novembra (TK KBS) Adventný coverDar je názov malého projektu bratov františkánov a ich priateľov pre adventné obdobie. Inšpirovaní tradíciou jednej z foriem očakávania narodenia nášho Spasiteľa chceme ľuďom každodenne ponúknuť ako dar myšlienku a pieseň. Názov projektu odkazuje na dve veci – potrebu byť si vzájomne darom, skrze to, čo v sebe nosíme (poznanie či talenty) a zároveň potrebu nášho každodenného, autentického a vôbec nie dokonalého spôsobu darovania. To je pre nás vlastne odkaz Vianoc.

Cover je známy anglický termín označujúci novú verziu hudobného prevedenia už známej piesne. Zároveň tento termín zdôrazňuje, že iba jedna verzia nahrávky môže byť originálna, ostatné sú iba jej alternatívami alebo tej originálnej vzdávajú akúsi poctu.  Je to teda pocta Bohu a hodnotám, ktoré nám odovzdáva Kristovo evanjelium, pocta známym i neznámym autorom piesní. Tak piesne, ako aj myšlienky sú iba ďalšou verziou čohosi už známeho a veľmi hodnotného. 

Cieľom tejto adventnej iniciatívy je povzbudiť, možno i nastoliť určitú otázku, ale hlavne potešiť všetkých počas náročnej covidovej doby známou piesňou, ktorú si každý môže pohmkávať počas celého dňa. Zamyslenia sú doplnené o vizuálny prvok v podobe originálnych grafík, ktoré upriamujú pozornosť na kľúčovú myšlienku daného dielu podcastu.

Intenzívne nahrávanie gospelových piesní sa uskutočnilo vo františkánskom Kostole sv. Jozefa v Beckove. Napriek dobrej atmosfére malo však viacero úskalí, ktoré bolo nutné prekonať. Klavirista Pali, počas samotného nahrávania často opakoval zvolanie: „Tešme sa!“. Toto heslo sa veľmi rýchlo stalo akýmsi „mottom“ celého adventného projektu. Vďaka patrí všetkým takýmto ľuďom, ktorí nám to denne pripomínajú a vracajú nás späť k podstatnému. Čosi podobné je aj cieľom predkladaného adventného coverDaru – kráčať spolu adventom 2021 a tešiť sa, lebo napriek všetkému - je prečo a na čo. 

„Vďaka za obrovský vklad konkrétnym bratom i priateľom z nášho františkánskeho okolia:  najmä Veronike, Maggy, Palimu a tiež Mati, Katke, Zuzke, Monike, Marekovi, Veronike, Terezke, br. Filipovi i tým nemenovaným," uviedla pre TK KBS Veronika Štubňová.

Podcast projekt začína 28.11. a bude dostupný prostredníctvom viacerých kanálov:
Facebook Františkáni – Slovensko
YouTube Františkáni – SR
Spotify Adventný coverDar( TK KBS, vst, ml; pz ) 20211127003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]