[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo motu proprio o komisii na pomoc reforme cirkevných súdov Talianska
P:3, 26. 11. 2021 18:12, ZAH

Vatikán 26. novembra (RV) Listom „motu proprio“ zo 17. novembra 2021, ktoré dnes publikovalo vatikánske Tlačové stredisko, pápež František zriadil komisiu pri súdnom tribunáli Rímskej róty, ktorej úlohou bude v rámci talianskych diecéz overovať a napomáhať uplatňovanie smerníc pre kauzy nulity manželstva, zavedených reformou kánonického procesu pred šiestimi rokmi.

V roku 2015 apoštolským listom motu proprio Mitis Iudex Dominus Iesus zreformoval pápež František kánonický proces v prípadoch vyhlásenia manželstva za neplatné, aby sa urýchlil a lepšie sprístupnil vďaka väčšej zodpovednosti diecézneho biskupa. Po šiestich rokoch v tejto veci zriadil pre Taliansko osobitnú komisiu na čele s dekanom Rímskej róty, ktorej členom bude aj jeden z biskupov talianskych diecéz.

Ako pápež František opätovne zdôrazňuje, sudcovská služba biskupa „si svojou povahou vyžaduje blízkosť medzi sudcom a veriacimi“. Hoci je diecéznemu biskupovi dovolené využiť aj iné tribunály, táto možnosť by sa mala považovať za výnimku, a preto každý biskup, ktorý ešte nemá vlastný cirkevný tribunál, sa musí usilovať o jeho zriadenie alebo aspoň pracovať na tom, aby sa to stalo možným.

Svätý Otec v novom motu proprio píše, že Konferencia biskupov Talianska, „tým, že rovnomerne rozdelí medzi diecézy ľudské a ekonomické zdroje na výkon súdnej moci, bude stimulom a pomocou pre jednotlivých biskupov, aby reformu procesu manželských káuz uviedli do praxe“.

Novozriadenej pápežskej komisii bude predsedať dekan Rímskej róty Mons. Alejandro Arellano Cedillo a medzi jej členmi bude okrem dvoch rótnych sudcov V. A. Todisca a D. Salvatoriho aj Mons. Vincenzo Pisanello, biskup diecézy Oria v regióne Apúlia.

Komisia bude mať za úlohu aj navrhovať diecézam, čo sa považuje za vhodné a potrebné pre zdarné pokračovanie reformy, aby sa mohli voči veriacim prejaviť „ako veľkorysé matky v otázke úzko spojenej so spásou duší“, ako k tomu vyzvala aj mimoriadna synoda o rodine. Na konci svojej práce komisia vypracuje podrobnú správu o uplatňovaní nových pravidiel v rámci Talianska.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20211126043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]