[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Galis: Nenechajme sa znechutiť, majme pred očami Krista
P:3, 26. 11. 2021 15:32, DOM

Žilina 26. novembra (TK KBS) Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis sa obrátil na veriacich a kňazov v špeciálnom videu. Vyzval ich, aby sa nenechali „znechutiť“ a „udupať ťarchou týchto dní“ a zdvihli hlavu ku Kristovi. „Neuchyľujme sa k nejakým neuváženým krokom. Majme pred očami Krista, ktorý prichádza, aby nás vykúpil a spasil,“ uviedol biskup Galis. 

Biskup Galis vo videu hovorí, že mnohí z nás prežívajú úzkosť a zmätok, ďalší zmierajú strachom o svojich drahých a trápi ich neistota z toho, čo príde. „Cítim s utrpením chorých v našich nemocniciach, modlím sa za našich zdravotníkov, ktorí sa obetujú ďaleko nad rámec toho, čo ešte môžeme od nich žiadať,“ hovorí biskup Galis. Sám bol v prvých mesiacoch tohto roka odkázaný na ich obetavú starostlivosť. „Chápem tých, ktorí už nevládzu, ktorí nevidia zmysel v ďalších obmedzeniach, majú strach z očkovania, boja sa následkov. Rozumiem frustrácii aj vás, milí bratia kňazi, keď ste bezradní a neviete, ako ďalej, keď nič neplatí a nič nie je isté, keď ste odkázaní sami na seba, často bez pomoci,“ pokračoval. 

V duchu atmosféry a nastávajúcich adventných dní pozýva veriacich a kňazov, aby prijali Ježišovo slovo v Lukášovom evanjeliovom úryvku Prvej adventnej nedele, ktoré „chce uzdraviť našu bezradnosť, ustráchanosť, znechutenosť a chce liečiť obezitu našich sŕdc.“ Podľa biskupa Galisa nám ukazuje „základné cviky, ktorými sa týmto chorobám dá účinne predchádzať. Je to bedlivosť a stála modlitba.“ Mali by sa podľa žilinského biskupa „stať neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života, aby sme vzpriamene kráčali v ústrety k svojmu Pánovi aj vtedy, keď sa rozpadávajú všetky istoty, o ktoré sa opiera ľudská spoločnosť.“ Praje každému z nás, aby sme otvorili svoje srdce Pánovi a pripravili cestu tomu, ktorý prichádza, aby všetky naše ľudské slabosti naplnil svetlom svojej prítomnosti. 

„Toto je čas Božej návštevy, je to čas skúšky, ale aj vernosti,“ pokračoval ďalej vo videu biskup Galis. Hovorí, že „ľudské prísľuby sú nič oproti Božím prísľubom, lebo človek zrádza, Boh zostáva verný.“ „Prosím, nenechajme sa udupať ťarchou týchto dní, nenechajme sa znechutiť, zodvihnime hlavu,“ vyzýva.

Kňazov prosí, aby v týchto časoch držali spolu. A aby sa spolu zjednocovali pred Eucharistickým Kristom. Prosí o ich jednotu s biskupom i o jednotu medzi nimi navzájom. Veriacich prosí o jednotu s ich kňazmi. „Neuchyľujme sa k nejakým neuváženým krokom. Majme pred očami Krista, ktorý prichádza, aby nás vykúpil a spasil,“ dodáva biskup Galis a pripomína, že na čas obmedzenia udelil v diecéze, ktorú vedie, dišpenz od účasti na nedeľných a sviatočných svätých omšiach. 

„Všetkým vám ďakujem za ochotu zápasiť, zdvihnúť sa, neostať ležať, nebedákať, ďakujem za vašu kňazskú pastoračnú múdrosť, ako sa v jednotlivých okamihoch zachovať. A prosím, spojme sa v modlitbe aj o prekonanie tejto pandémie. Toto všetko zverme pod ochranu Matky Cirkvi,“ uviedol vo videu biskup Galis. V závere pridáva svoje požehnanie.



( TK KBS, tga, zd, ml; pz ) 20211126039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]