[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podporme potravinovú zbierku katolíckej charity cez online zbierku
P:3, 26. 11. 2021 12:57, DOM

Bratislava 26. novembra (TK KBS) Posledné týždne v charite aktívne pripravovali všetko potrebné na najväčšiu potravinovú zbierku. Potreby, ktoré v nej charita vyzbiera, pomáhajú celý nasledujúci rok rodinám v núdzi, seniorom a jednotlivcom v krízových situáciách a dopĺňajú jedlo aj zariadeniam sociálnych služieb, ako sú útulky, krízové centrá či detské domovy. Do zbierky sa zapájajú stovky dobrovoľníkov po celom Slovensku a jej organizácia je veľmi náročná. Zbierka sa však doslova pár hodín pred začiatkom zrušila a je nepravdepodobné, že prebehne ešte do konca roka.

„Viete si predstaviť to sklamanie, keď nám oznámili, že potravinová zbierka sa presúva na neurčitý termín. Áno, mrzia nás hodiny práce, ktoré sme tomu venovali, ale najmä to, že nemáme, z čoho dopĺňať jedlo na stôl chudobných. Sú to aj ľudia, ktorí žijú v extrémnej chudobe a doslova sa rozhodujú medzi nákupom liekov a potravín. Čo by ste si vybrali vy? Zhoršenie zdravia alebo hlad? Pred podobnou voľbou stoja dnes mnohí, ktorých chudobu nevnímame, pretože zatiaľ nie sú na ulici,“ zdôrazňuje generálny sekretár SKCH Erich Hulman.

Ľudí, ktorí každoročne venujú svoj nákup potravín do zbierky, charita preto prosí na svojich sociálnych sieťach o podporu prostredníctvom online Zbierky na charitu. Euro na cestoviny alebo ryžu v zbierke zhodnotia na to, čo budú núdzni potrebovať najviac: jedlo, ubytovanie alebo inú sociálnu službu.

Zbierka v kostoloch nebude

Najväčšia potravinová zbierka nie je však jediná, o ktorú v charite prišli. Pandemická situácia a lockdowny ohrozujú už viac ako rok fungovanie sociálnych služieb, no pritom zvyšujú počet ľudí, ktorí pomoc potrebujú. Aktuálna situácia opäť zatvára kostoly v čase pred pravidelnou zbierkou na charitu, ktorá je vyhlásená na túto nedeľu (28.11.). Veriaci tak prišli o možnosť prispieť inak než online, čo mnohí spraviť nevedia.

Do zbierky v kostoloch prispievajú veriaci po celom Slovensku, a preto je každoročne významným zdrojom financovania 345 charitných zariadení a služieb. Tie pôsobia v desiatkach miest našej krajiny a dokopy pomáhajú vyše 21 tisícom ľudí. Vďaka zbierke dokážu charity dofinancovať zariadenia, na ktoré zdroje z verejných zdrojov a projektov nestačia, a to zariadenia pre seniorov, pre ľudí bez domova, pre hendikepované deti a dospelých, núdzové bývania pre týrané ženy, ale aj kamenné a mobilné hospice, terénnu prácu či opatrovateľskú službu pre seniorov a chorých. Príkladom ohrozenia kvôli lockdownu je aj nízkoprahové centrum pre ľudí bez domova v Trnave, ktoré stavia Trnavská arcidiecézna charita. Časť stavby je financovaná z európskych fondov, no značnú časť nákladov hradí samotná trnavská charita. Ak o zdroj zo zbierky príde, ohrozí to aj stavbu centra a verejnosť pocíti negatívne dopady bezdomovectva podstatne viac ako doteraz.

„Pomoc verejnosti je dnes potrebná viac ako hocikedy predtým. Ľudia v núdzi nemajú pauzu, oni svoje potreby majú stále a – rovnako ako my – s lockdownom ich pociťujú ešte bolestnejšie než kedykoľvek predtým,“ vysvetľuje Hulman. „Stratu financií zo zbierok pocíti preto nielen rozpočet našich zariadení, ale najmä ľudia, pre ktorých sú tieto zariadenia a služby často domovom a jedinou oporou v núdzi,“ zdrôrazňuje Erich Hulman.

Aj charite v týchto časoch pomáha internet. Do Zbierky na charitu môžete teraz prispieť na stránke charita.darujme.sk/zbierkanacharitu/. Viac informácií o práce charity nájdete na stránke charitapomaha.sk/zbierka-na-charitu/.

TK KBS informovala Monika Molnárová( TK KBS, mmo, ml; pz ) 20211126035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]