[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Na posilnenie nádeje je potrebná odvaha a tvorivosť
P:3, 26. 11. 2021 12:13, ZAH

Vatikán 26. novembra (TK KBS) Pápež František vo svojom posolstve k účastníkom 11. ročníka Festivalu sociálnej náuky cirkvi vo Verone zdôrazňuje silnú väzbu medzi nádejou, odvahou a tvorivosťou. Akciu každoročne organizuje talianske laické fórum, ktoré sa zaoberá propagáciou katolíckej sociálnej náuky na miestnej úrovni. Tohtoročný ročník nesie názov" "Odvážni v nádeji - kreatívni s odvahou".

Využívať svoje talenty s odvahou

Pápež František na tému poznamenal, že vystihuje postoj, ktorý treba zaujať, aby sme mohli čeliť prebiehajúcej kríze Covidu-19 . "Smelosť, nádej, tvorivosť a odvaha", povedal, "nie sú synonymá, ale predstavujú spojenie zámerov, cností, otvorenosti a pohľadov na skutočnosť, ktoré posilňujú ľudskú dušu".

Pripomenul podobenstvo o talentoch a poznamenal, že Ježiš nás vyzýva, aby sme svoje talenty používali s odvahou. "Keď zostávame uzavretí sami do seba s jediným cieľom zachovať to, čo existuje, sme v očiach evanjelia porazenými," povedal.

Odvaha inšpiruje k novým činom

Ako príklad smelej odvahy v súčasnej ťažkej dobe pápež František opäť uviedol mnoho "obyčajných ľudí, ktorí statočne utvárajú rozhodujúce udalosti našich spoločných dejín: lekárov, zdravotné sestry, lekárnikov, skladníkov a zamestnancov supermarketov, upratovačky, opatrovateľov, pracovníkov v doprave, mužov a ženy pracujúce na zabezpečenie základných služieb a verejnej bezpečnosti, dobrovoľníkov, kňazov a rehoľníkov" ("Fratelli tutti" 54). "Tu sa uplatnia talenty.... Tu je nádej, ktorá podporuje a vedie tvorivosť s odvahou a smelosťou, povedal. Nádej, ako ďalej zdôraznil, "je táto smelosť, ktorá inšpiruje k novým činom, vedie schopnosti, podnecuje odhodlanie, dáva život životu".

Budovanie zmeny

V závere posolstva pápež František vyzval účastníkov festivalu, aby aj naďalej nasledovali kroky otca Adriana Vincenziho, animátora prvých deviatich ročníkov, ktorý zomrel vo februári 2020: „Ako hovorí slogan tohto ročníka: „Kdekoľvek ste, pracujte na zmene!“, pracujte na zmene, pretože vieme, že z krízy nevychádzame rovnakí: vychádzame lepší alebo horší," uzavrel pápež.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20211126032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]