[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pri stretnutí s rómskymi futbalistami spomenul svoju návštevu na Luníku IX.
P:3, 22. 11. 2021 09:38, ZAH

Vatikán 22. novembra (RV) „Šport je miestom stretávania sa a rovnosti a môže budovať spoločenstvo prostredníctvom priateľských mostov.“ Tieto slová adresoval pápež František členom futbalového mužstva Svetovej rómskej organizácie (World Rom Organization), ktorých prijal v sobotu 20. novembra na osobitnej audiencii. V príhovore Svätý Otec spomenul aj svoju nedávnu návštevu košického Luníka IX.

Spomínané rómske mužstvo odohralo v nedeľu priateľský futbalový zápas s tzv. „Pápežovým mužstvom – Fratelli tutti“ (Squadra del Papa – Fratelli tutti). V priamom prenose ho odvysielali vatikánske médiá na portáli Vatican News. Podujatie, ktoré je iniciatívou na podporu začleňovania a boja proti rasizmu a diskriminácii menšín, organizuje Pápežská rada pre kultúru. Uskutočnilo sa v mestečku Formello neďaleko Ríma, na ihrisku futbalového tímu Lácio.

Výťažok zo stretnutia poputuje na podporu športového programu Rímskej diecézy zameraného na integráciu Rómov a krehkých osôb, s názvom „Odkopnime vyraďovanie“ (Un calcio all’esclusione).

Za Vatikán na futbalový trávnik vybehli niekoľkí členovia Švajčiarskej gardy, kňazi i laici pracujúci vo Vatikáne, ale aj traja utečenci a mladý športovec s Downovým syndrómom.

„Prijal som s radosťou návrh hrať tento zápas“, povedal rómskym futbalistom Svätý Otec a vatikánsky futbalový tím predstavil nasledovne:

„Tím, s ktorým – a nie „proti“ ktorému - budete hrať, predstavuje štýl športovej vášne prežívanej so solidaritou a nezištnosťou, v amatérskom a inkluzívnom duchu“.

„Toto športové podujatie má veľký význam, pretože ukazuje, že cestou k pokojnému spolužitiu je integrácia. A základom je vzdelávanie detí“, povedal pápež František o zajtrajšom zápase s názvom Fratelli tutti.

Svätý Otec spomenul i svoju návštevu rómskej komunity na Slovensku:

„14. septembra som v Košiciach na Slovensku navštívil komunitu Rómov. Vyzval som ich, aby prešli od predsudkov k dialógu, od uzatvárania sa k integrácii. Po vypočutí svedectiev niektorých členov komunity – príbehov o bolesti, oslobodení a nádeji - som všetkým pripomenul, že «byť Cirkvou znamená žiť ako povolaní Bohom, znamená cítiť sa byť vlastníkmi života, byť súčasťou rovnakého tímu». Použil som práve tieto výrazy, prevzaté z futbalového slovníka, ktoré veľmi dobre harmonizujú so zmyslom vášho zápasu. Príliš často - povedal som Rómom v Košiciach - boli Rómovia «predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest. Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími v ľudskosti».“

Svetová rómska organizácia (World Rom Organization), ktorej členmi sú účastníci dnešnej audiencie, má hlavné sídlo v chorvátskom Záhrebe. Deti a mladých ľudí zapája do programu na prevenciu všetkých foriem marginalizácie, s osobitným dôrazom na menšiny a osoby so zdravotným postihnutím. V roku 2017 Nadácia UEFA zameraná na deti (UEFA Foundation for Children) ocenila a podporila tento vzdelávací systém. Na účastníkov audiencie sa preto pápež obrátil slovami:

„Milí rómski priatelia, viem, že v Chorvátsku oživujete mnohé športové iniciatívy zamerané na inklúziu, vzájomné spoznávanie a priateľstvo. Je to znamenie nádeje! Pretože veľké sny detí sa nesmú roztrieštiť narážajúc na naše bariéry. Deti, všetky deti, majú právo vyrastať spoločne, bez prekážok a bez diskriminácie. Šport je miestom stretávania sa a rovnosti a môže budovať spoločenstvo prostredníctvom priateľských mostov.“

Na záver Svätý Otec rómskym športovcom zaželal dobrú hru a povzbudil ich slovami:

„Nezáleží na tom, kto dá viac gólov, pretože rozhodujúci gól dáte spoločne, gól, ktorý dá zvíťaziť nádeji a odkopne vyraďovanie.“( TK KBS, RV, mh, zk; rp ) 20211122022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]