[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začala duchovná príprava pre mladých na T22 do Trenčín a SDM v Lisabone
P:3, 21. 11. 2021 21:08, DOM

Bratislava 21. novembra (TK KBS) Tím Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) dnes odštartoval duchovnú prípravu na podporu Národného stretnutia mládeže T22 v Trenčíne a Svetových dní mládeže (SDM) v Lisabone. Historicky štvrté Národné stretnutie sa uskutoční od 28. do 31. júla 2022 v Trenčíne. Rada počas celej prípravy pripravila 7 katechéz symbolizujúcich 7 biblických vrchov, ktorými budú mladí prechádzať.

Každý mesiac bude bezplatne zverejnená jedna katechéza na stránke www.narodnestretnutiemladeze.sk/. Duchovná príprava nesie názov Výšiny. Myšlienka názvu úzko súvisí s ústrednou témou SDM v  Lisabone 2023 “Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa” (Lk 1,39).  Keďže evanjelista Lukáš ďalej píše o meste v hornatom kraji, nosnou symbolikou sú hory a vrchy, turistické chodníky a značky. Prvú katechézu Rada zverejnila na oficiálnej stránke Národného stretnutia mládeže.

Na biblické vrchy budú mladí symbolicky stúpať 4 rôznymi turistickými cestami. Prvý turistický chodník je značený červenou farbou - označuje najvýznamnejšie, diaľkové či hrebeňové turistické trasy. Touto cestou bude mladých sprevádzať pápež František a siedmi kňazi: Martin Schreiner, Ján Bystriansky, František Moško, Ján Dubecký, Mário Brezňan, Dominik Jamrich a Matúš Reiner.

Modrá značka pripomína krásu neba, preto budú mladí touto cestou dobývať vrchy pomocou umenia. V benediktínskom kláštore na Sampore vzniknú špeciálne nové ikony konkrétne pre duchovnú prípravu Výšiny pre mladých. Tento chodník budú sprevádzať aj nové piesne siedmich speváčok: Evy Hreškovej, Simony Magušinovej, Dominiky Gurbaľovej, Dáše Žabenskej, Jany Zubajovej, Terezy Kmotorkovej a Zuzany Eperješiovej.

Zelená turistická značka odkazuje na akčnosť a dynamiku mladého človeka. Táto cesta zahŕňa konkrétne aktivity, inšpirované biblickými vrchmi. Tvoria ich členovia združení a organizácií, ktoré sa venujú práci s mládežou: saleziánska Domka, františkánska Gifra, Združenie Mariánskej mládeže, eRko, projekt Godzone a ZKSM.

Žltá turistická značka označuje prepojovaciu cestu, skratku. V duchovnej príprave Výšiny to bude najrýchlejšia cesta k Bohu – modlitba. Na tejto ceste budú pútnikom ponúknuté texty na adoráciu Sviatosti oltárnej, „putovné“ žalmy či krížová cesta.

Prvým vrchom je Morja a v duchovnej príprave Výšiny nesie názov Vrch skúšky a vernosti. Katechéza v úvode obsahuje krátku časť slov z príhovorov Pápeža Františka, ktoré mal počas návštevy Slovenska a osobné sprevádzanie na vrch Morja v liste kňaza Martina Schreinera. Mladí budú v tejto katechéze pozvaní zahĺbiť sa aj do umenia, pričom budú pozerať na Rembrandtov obraz Obetovanie Izáka a novú ikonu Morja z dielne benediktínskeho kláštora na Sampore. Na ceste prvým vrchom Morja ich budú čakať aj akčné úlohy, na ktoré narazia, keď sa na vrch vydajú po zelenom chodníku. Poslednou časťou katechézy, ktorá je však rovnako dôležitá, je modlitba. Tú pripravili rehoľné sestry zo Spišskej Novej Vsi. Cestou na vrch Morja bude sprevádzať mladých aj nová pieseň od Evy Hreškovej.

Duchovnú prípravu, ktorú s dobrovoľníkmi zastrešuje Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska pomocou rôznych námetov od mladých vypracoval tím skúsených lektorov. Na historicky štvrtom Národnom stretnutí mládeže T22 v Trenčíne (po R13 v Ružomberku - 2013, P15 v Poprade - 2015, a P18 - Prešove) začnú slovenskí mladí oficiálne prípravy na SDM v Lisabone, ktoré sa uskutočnia v roku 2023.

TK KBS informovala Rada pre mládež a univerzity KBS( TK KBS, rpm, ml; pz ) 20211121002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]