[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež Švédskej akadémii: Sociálny dialóg ako hlavná cesta k novej kultúre
P:3, 19. 11. 2021 20:22, ZAH

Vatikán 19. novembra (RV) V piatok 19. novembra prijal Svätý Otec František na audiencii členov Švédskej akadémie. Dvom desiatkam akademikov hovoril v Sále pápežov o vážnej potrebe sociálneho dialógu v čase pretrvávajúcej krízy. Dôležitá je každodenná prax stretnutia a dialógu, ktorý rešpektuje názor druhého, povedal pápež.

Švédska akadémia, ktorá okrem iného od roku 1901 udeľuje Nobelovu cenu za literatúru, je kultúrnou kráľovskou inštitúciou, ktorú založil v roku 1786 kráľ Gustáv III. s cieľom rozvíjať švédsky jazyk a literatúru.

Svätý Otec v príhovore poukázal na skutočnosť, že v dôsledku pandémie sme „tvrdo skúšaní v schopnosti viesť dialóg s druhými“. Každý na sebe tak trochu pozorujeme, že sme „vzdialenejší od ostatných, trochu uzavretejší, možno menej dôverčiví“. „Hrozí, že táto tendencia bude hrať do karát kultúre ľahostajnosti“, upozornil pápež a zopakoval slová predsedu Švédskej akadémie: „V čase krízy je každý krôčik, ktorý môže človeka priblížiť k druhým, veľmi dôležitý“. Svätý Otec k tomu dodal:

„Ide o každodennú prax stretnutia a dialógu - o spôsob života, ktorý nie je na novinových stránkach, ale pomáha ľudskému spoločenstvu napredovať, rásť v sociálnom priateľstve. Encyklika Fratelli tutti obsahuje kapitolu - šiestu - venovanú tejto voľbe: «Dialóg a sociálne priateľstvo» (č. 198-224).

S vami, akademikmi, ktorí takpovediac sledujete „pulz“ kultúrnej dynamiky a udeľujete prestížne Nobelove ceny, by som sa chcel podeliť o túto voľbu sociálneho dialógu ako hlavnej cesty k novej kultúre.

V dôsledku všadeprítomného rozvoja sociálnych médií hrozí, že dialóg bude nahradený množstvom monológov, často v agresívnom tóne (porov. č. 200). Naopak, sociálny dialóg «predpokladá schopnosť rešpektovať názor druhého» (č. 203), a to úprimne a bez pretvárky.“

Pápež zároveň zdôraznil, že „každá ľudská bytosť má neodňateľnú dôstojnosť“ (Fratelli tutti, 213) a tento princíp môžu zdieľať veriaci aj neveriaci. Ako dodal, „na tomto základe sme povolaní spoločne podporovať kultúru stretnutia“. Napokon prítomným členom Švédskej akadémie, ako aj ich blízkym i celej krajine Svätý Otec udelil požehnanie.  ( TK KBS, RV mh, zk; ml ) 20211119040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]