[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Caritas Poľsko je blízko migrantom a ľuďom v núdzi na hraniciach
P:3, 19. 11. 2021 15:26, ZAH

Poľsko 19. novembra (TK KBS) Rastie počet zásahov charity v krízovej situácii na poľsko-bieloruskej hranici. Uvádza to vyhlásenie charity. Rastie i počet "stanov nádeje" postavených na uspokojenie potrieb migrantov a iných osôb.

Caritas Poľsko ponúka všestrannú pomoc v čase migračnej krízy na hraniciach s Bieloruskom. Pomáha tým, ktorí sa snažia dostať do Európy, a tým, ktorí čelia dráme ľudí na úteku. Na tlačovej konferencii bolo zdôraznené, že "neexistuje žiadny rozpor v tom, že pomáhame ľuďom v núdzi a zároveň plne rešpektujeme prácu tých, ktorí bránia bezpečnosť našich hraníc a našej krajiny," povedal riaditeľ Caritas Poľsko P. Marcin Iżycki.

V siedmich farnostiach Bialystockej arcidiecézy boli postavené stany nádeje, v ktorých sa zbierajú potraviny, oblečenie a prikrývky. Ide o iniciatívy na podporu organizácií, ktoré už pomáhajú najzraniteľnejším. Medzitým Caritas Poľsko oznámila, že investovala viac ako jeden milión zlotých do priamej pomoci migrantom na hraniciach s Bieloruskom. Táto pomoc nie je určená len migrantom a utečencom, ale aj obyvateľom týchto území a policajným zložkám.

Zbierky pre migrantov v kostoloch

Riaditeľ Caritas Poľsko tiež pripomenul, že v nedeľu sa v kostoloch po celom Poľsku uskutoční zbierka v prospech migrantov a utečencov. Ide o odpoveď na výzvu Mons. Stanislaw Gądecki, predseda Poľskej biskupskej konferencie (KEP), ktorý v uplynulých dňoch odsúdil politické zneužitie tragédie týchto ľudí zo strany Bieloruska. Je to výzva na "solidárnu starostlivosť" o tých, ktorí "boli postihnutí týmto zlom".

Pomáhať zo srdca

Slová vďaky si zaslúžia aj miestne komunity, ktoré sa v núdzovej situácii postavili na nohy a ponúkli potraviny, vodu a oblečenie. Františkán páter Cordian Szwarc, zástupca riaditeľa Caritas Poľsko, povedal: "Pomáhajú im zo srdca." Poznamenal tiež postoj miestnej komunity, ktorá sa obáva o svoju bezpečnosť, ale je vďačná poriadkovej polícii za to, čo robí. V mnohých prípadoch sú to práve členovia týchto jednotiek, ktorí vo svojich farnostiach zbierajú základné potreby a dodávajú ich priamo migrantom.

Caritas dôrazne zdôrazňuje potrebu pomáhať bez rozdielu náboženstva alebo národnosti. Caritas napokon vyhlasuje, že je pripravená dlhodobo podporovať migrantov, ktorých počet sa podľa riaditeľa Caritas Poľsko o. Marcina Iżyckého v poslednom čase strojnásobil.( TK KBS, RV vac, ml; pz ) 20211119034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]