[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 06. 10. 2024   Meniny má Natália      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Vykoreniť pliagu detskej práce odstraňovaním chudoby
P:3, 19. 11. 2021 15:08, ZAH

Vatikán 19. novembra (RV) Je šokujúce, že aj dnes, keď hovoríme o tzv. „štvrtej priemyselnej revolúcii“, vo všetkých častiach sveta pretrváva vykorisťovanie detí vo výrobných procesoch. To sú slová pápeža Františka relátorom a účastníkom medzinárodnej konferencie s názvom „Vykorenenie detskej práce, budovanie lepšej budúcnosti“ (Eradicating Child Labour, Building a Better Future), ktorých prijal v piatok 19. novembra na osobitnej audiencii.

Konferenciu organizuje dnes popoludní online formou vatikánska Komisia COVID-19 spoločne so Stálou misiou Svätej stolice pri FAO (agentúre OSN pre výživu a poľnohospodárstvo).

Na konferencii organizovanej Vatikánom vystúpi kardinál Peter Turkson – prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, do ktorého spadá aj Vatikánska komisia COVID-19. Ďalej to bude držiteľ Nobelovej ceny mieru za rok 2014 indický aktivista proti detskej práci Kailash Satyarthi, zástupcovia FAO, UNICEFu, Medzinárodnej organizácie práce (ILO) či aktivistka Nasreen Sheikh z Nepálu. Nebudú chýbať ani svedectvá z radov nadnárodných organizácií i lokálnych Cirkví.

Svätý Otec v príhovore poukázal na to, že „spôsob, akým sa správame k deťom, to, do akej miery rešpektujeme ich vrodenú ľudskú dôstojnosť a ich základné práva, vyjadruje to, akými dospelými sme a chceme byť, a akú spoločnosť chceme budovať“. Podľa štatistík OSN až 160 miliónov detí dnes vo svete ťažko pracuje namiesto toho, aby chodilo do školy. Pápež zdôraznil: 

 „Je šokujúce a znepokojujúce, že v dnešných ekonomikách, ktorých výrobné činnosti využívajú technologické inovácie až do tej miery, že hovoríme o tzv. „štvrtej priemyselnej revolúcii“, vo všetkých častiach sveta pretrváva zamestnávanie detí do pracovných činností.... Pandémia ešte viac zhoršila túto situáciu.“

Keď hovoríme o detskej práci, nemyslíme na postupné zapájanie detí do domácich prác, aby boli nápomocné rodičom či starým rodičom. Táto forma im naopak prospieva, skonštatoval Svätý Otec a vysvetlil:

„Detská práca je niečo celkom iné! Je to vykorisťovanie detí vo výrobných procesoch globalizovanej ekonomiky pre zisk a zárobok iných. Je to popieranie práva detí na zdravie, na vzdelanie a na harmonický rast, vrátane možnosti hrať sa a snívať. Toto je tragické. Dieťa, ktoré nemôže snívať, ktoré sa nemôže hrať, nemôže rásť. Je to okrádanie detí o ich budúcnosť, a tým aj samotného ľudstva. Je to porušenie ľudskej dôstojnosti.“

„Extrémna chudoba, nedostatok práce a z toho vyplývajúce zúfalstvo v rodinách sú faktory, ktoré najviac vystavujú deti pracovnému vykorisťovaniu“, prízvukoval pápež a naznačil cestu na odstránenie tohto fenoménu:

„Ak chceme vykoreniť pliagu detskej práce, musíme spoločne pracovať na odstránení chudoby, na náprave deformácií súčasného hospodárskeho systému, ktorý sústreďuje bohatstvo do rúk len niekoľkých ľudí. Musíme podporovať štáty a podnikateľské subjekty, aby vytvárali príležitosti na dôstojnú prácu so spravodlivou mzdou, ktorá by rodinám umožnila uspokojovať svoje potreby bez toho, aby boli ich deti nútené pracovať. Musíme spojiť naše úsilie, aby sme v každej krajine podporili kvalitné vzdelávanie, bezplatné pre všetkých, tak ako aj zdravotný systém, dostupný pre všetkých bez rozdielu. Všetci sociálni aktéri sú vyzvaní bojovať proti detskej práci a jej príčinám. Účasť zástupcov medzinárodných organizácií, občianskej spoločnosti, podnikateľov i Cirkvi na tejto konferencii je znamením veľkej nádeje.“

Petrov nástupca vyzval vatikánske Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj, aby aj naďalej pokračovalo v boji proti detskej práci a poďakoval sa všetkým relátorom i účastníkom dnešnej konferencie. Táto kauza je totiž „otázkou civilizácie“, zdôraznil pápež a vyzval pamätať vždy na Ježišove slová: «Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili» (Mt, 25,40).



( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20211119033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]