[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zločiny z nenávisti voči európskym kresťanom vlani prudko vzrástli
P:3, 19. 11. 2021 13:45, ZAH

Praha 19. novembra (TK KBS) Podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vlani prudko vzrástol počet trestných činov z nenávisti voči kresťanom v Európe.

Údaje OBSE, ktoré boli zverejnené 16. novembra, obsahujú dokumentáciu o 980 incidentoch namierených proti kresťanom vrátane podpaľačských útokov na katolícke kostoly, znesväcovania a krádeží eucharistických hostií, útokov na kňazov a protikatolíckych grafitov na cirkevnom majetku, ktoré vytvorili aktivisti za potraty.

V roku 2019 OBSE zaznamenala 595 incidentov proti kresťanom. Veľký nárast oproti predchádzajúcemu roku bol zaznamenaný v prípade útokov na majetok, a to zo 459 v roku 2019 na 871 v roku 2020, zatiaľ čo počet násilných útokov na osoby klesol z 80 na 56.

Najviac trestných činov z nenávisti voči kresťanom bolo nahlásených v Poľsku, a to 241. Väčšinou išlo o prípady vandalizmu na katolíckom majetku, ktoré súviseli s postojom cirkvi k potratom. OBSE tiež zaznamenala 172 incidentov v Nemecku, 159 vo Francúzsku a 113 v Taliansku. Svätá stolica poskytla organizácii informácie o viac ako 150 zločinoch z nenávisti voči kresťanom v Európe.

Celkový počet všetkých takýchto incidentov je však pravdepodobne vyšší ako tieto údaje, keďže len 11 z 57 krajín OBSE poskytlo informácie o zločinoch z nenávisti voči kresťanom.

Madeleine Enzlbergerová, predsedníčka Observatória pre neznášanlivosť a diskrimináciu kresťanov (OIDACE) vo Viedni, uviedla, že v médiách a politickej sfére „sa nenávisť voči kresťanom sotva vníma ako čoraz zjavnejší spoločenský problém“. „Správa OBSE odráža len časť tohto trendu, ktorý naša organizácia dokumentuje už roky, a napriek tomu je hlasným varovaním pred ľahostajnosťou a módnym urážaním kresťanov,“ dodala.

Tu sú niektoré zo zločinov netolerancie spáchaných na kresťanoch, ktoré zdokumentovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe:

Nekontrolovaný vandalizmus v Poľsku zo strany aktivistov za potraty

Podľa OBSE je nárast trestných činov z nenávisti voči kresťanom v Poľsku spôsobený najmä "sériou incidentov namierených proti katolíckej cirkvi kvôli jej postoju k potratom". Išlo o viac ako 100 prípadov grafitov na majetku katolíckej cirkvi, z ktorých mnohé obsahovali protikresťanské heslá. Na iných katolíckych kostoloch boli poškodené symboly LGBT.

V noci v októbri 2020 poškodili aktivistky za práva žien čiernou farbou pamätník nenarodených detí na poľskom katolíckom cintoríne. V správe sa ďalej uvádza, že aktivisti za potraty v tom istom mesiaci poškodili aj kríž pripomínajúci obete nacizmu na cintoríne.

Na ľudí modliacich sa pred katolíckou katedrálou zaútočili aktivisti za práva žien, ktorí hádzali fľaše, kamene a petardy, pričom zranili niekoľko veriacich.

V Španielsku bol v roku 2020 na Medzinárodný deň žien poškodený kláštor a štyri ďalšie kostoly. V kláštore skupina protestujúcich za práva žien narušila omšu protikresťanskými heslami.

Podpaľačské útoky na katolícke kostoly

Vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku a Taliansku došlo k viacerým podpaľačským útokom na katolícke kostoly.

V jednom prípade v Nemecku boli lavice v katolíckom kostole poliate dezinfekčným prostriedkom a následne zapálené. Katolícka katedrála vo Francúzsku bola tiež poškodená výkalmi páchateľov, ktorí sa potom vo februári 2020 pokúsili kostol podpáliť. Pri ďalšom podpaľačskom útoku vo Francúzsku v októbri 2020 desať maskovaných osôb priviezlo auto ku kostolu a potom ho zapálilo, čím spôsobilo značné škody. Vo Švajčiarsku bolo v marci 2020 zapálené podkrovie katolíckeho kostola s organom.

Zločiny z nenávisti a sociálne siete

Katolíckym kňazom v Španielsku sa v novembri 2020 prostredníctvom sociálnych médií vyhrážali smrťou. V Poľsku sa na sociálnych sieťach šíril obrázok zastreleného kňaza spolu s protikatolíckymi urážkami. V novembri 2020 sa prostredníctvom sociálnych médií vyhrážali smrťou aj mužovi, ktorý konvertoval na kresťanstvo v Taliansku. V iných prípadoch páchatelia zdieľali svoje zločiny z nenávisti na sociálnych sieťach. Aktivistky za práva žien v Poľsku sa v októbri 2020 natočili, ako hádžu vajcia do katolíckeho kostola, a zverejnili to na sociálnych sieťach.

Násilné útoky na kresťanov

Napriek opatreniam proti koronavírusu, ktoré v roku 2020 udržiavali mnohých ľudí v sociálnej izolácii, boli stále hlásené násilné útoky na kresťanov, hoci ich bolo menej ako v roku 2019. V októbri 2020 boli pri útoku nožom v bazilike Notre-Dame vo francúzskom Nice zabití traja ľudia. V septembri 2020 bol v blízkosti svojej farnosti v talianskom meste Como dobodaný Tunisanom kňaz známy svojou angažovanosťou v pomoci migrantom a ľuďom bez domova. V Spojenom kráľovstve v júni 2020 napadli dvaja muži v kostole katolíckeho kňaza, ktorý utrpel zranenia rebier. Ďalší katolícky kňaz v Spojenom kráľovstve bol fyzicky napadnutý v katedrále počas pohrebu v októbri 2020. V septembri 2020 bol hospitalizovaný kňaz v Španielsku po tom, ako ho bodli v kostole, a v októbri 2020 bol niekoľkokrát bodnutý do brucha katolícky kňaz v Poľsku (Zdroje: Catholic News Agency / TS ČBK)( TK KBS, cna, tscbk, ml; pz ) 20211119029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]