[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Seán O’Malley: treba riešiť podstatu problému zneužívania
P:3, 19. 11. 2021 13:04, ZAH

Rím 19. novembra (E-kai) Kardinál Seán Patrick O’Malley, predseda Pápežskej komisie na ochranu maloletých, sa obrátil na účastníkov Európskeho dňa na ochranu detí pred sexuálnym zneužívaním, ktorý sa slávi pod heslom "Urobiť kruh dôvery skutočne bezpečným pre deti". V Ríme sa konala medzinárodná konferencia organizovaná spoločnosťou Telefono Azzurro na tému "Právo na dôveru" za účasti odborníkov z celého sveta. Jej cieľom je vypracovať konkrétne opatrenia, usmernenia a protokoly na ochranu detí.

Šéf Pápežskej komisie vyzdvihol účel iniciatívy Rady Európy, ktorá vznikla v roku 2015. „Poskytuje fórum, na ktorom sa stretáva občianska spoločnosť, ako aj vlády s cieľom sústrediť a lepšie zladiť potrebné zdroje a zvýšiť povedomie o sexuálnom zneužívaní a vykorisťovaní detí."

Pripomenul odhady Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorých každá piata žena a každý trinásty muž zažili sexuálne zneužitie pred dovŕšením 18. roku života, pričom najmenej 60 % obetí o tom nikdy neinformuje. Poukázal tiež na rozsah problému, ktorý odhalila francúzska komisia pre zneužívanie, podľa ktorej sa v rokoch 1950 - 2020 stalo obeťou sexuálneho zneužívania v Cirkvi 216 000 detí, a na zistenia kráľovskej vyšetrovacej komisie v Austrálii, podľa ktorej sa 40 % prípadov zneužívania odohralo v cirkevnej oblasti.

„Nesmieme dovoliť, aby naša reakcia na tieto ohromujúce štatistiky zatienila ich účel: zhodnotiť opatrenia, ktoré Cirkev prijala na vyliečenie tejto pohromy, a na základe kvantitatívnej a kvalitatívnej analýzy predložiť užitočné odporúčania na transformáciu zlyhávajúceho systému."

Poukázal na to, že náprava škôd a obnovenie dôvery sú možné len vtedy, ak sa vyrieši podstata problémov, čo si vyžaduje poctivé vyšetrovanie, nezávislé vyšetrovanie a uvedomelé konanie. Podľa duchovného „ako cirkev musíme byť otvorení učiť sa od pokrokov občianskej spoločnosti a akademickej obce, pokiaľ ide o modely vedeckého výskumu, aby sme mohli k našim stratégiám prevencie a politikám ochrany pristupovať informovanejšie".

Hierarcha pripomenul slová pápeža Františka z jeho listu Božiemu ľudu z roku 2018. „S odstupom času sme spoznali bolesť mnohých obetí" a to, že rany, ktoré nesú, "nikdy nepominú", napísal vtedy Svätý Otec. Pripomenul tiež dnešný Deň modlitieb za obete zneužívania, ktorý pápež vyhlásil v Talianskej cirkvi ako verejné a viditeľné uznanie obetí sexuálneho zneužívania zo strany duchovných s cieľom podporiť informovanosť všetkých pokrstených i nepokrstených.

„V solidarite s iniciatívou Svätého Otca budem 18. novembra v Baltimore kráčať v tichom spoločenstve modlitby s dospelými, ktorí prežili sexuálne zneužívanie detí, a ich obhajcami, biskupmi, veriacimi predstaviteľmi mnohých denominácií a zástupcami občianskej spoločnosti. Stretneme sa ako globálny kolektív, aby sme uznali náš záväzok - náboženstva a občianskej spoločnosti - kráčať s tými, ktorí prežili, na celoživotnej ceste uzdravenia nás všetkých," uzavrel kardinál O’Malley. (Zdroj: E-kai)( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20211119027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]