[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Inštitút Communio ponúka knihu Farnosť podľa Evangelii gaudium
P:3, 19. 11. 2021 12:44, DOM

Žilina 19. novembra (TK BS) Svätý Otec vydal v roku 2014 svoj programový dokument Evangelii gaudium. Načrtáva v ňom nové perspektívy pastoračných prístupov na začiatku 21. storočia. Vyzýva nás, aby sme nebudovali Cirkev ako exkluzívne spoločenstvo, ale inkluzívne, ktoré chce najmä začleňovať ľudí do spoločenstva, nie ich vydeľovať. Preto základným postojom je misia, služba a milosrdenstvo.

„My kresťania nástojíme na ponuke spoznávať druhých, obväzovať rany, budovať mosty, vstupovať do vzťahov a  pomáhať si nosiť „vzájomne bremená“ (Evangelii gaudium 67), lebo „spása je pre všetkých a Cirkev je pre všetkých“ (Evangelii gaudium 113). Má to samozrejme platiť nielen pre globálnej úrovni, ale najmä pre diecézy a farnosti.

Túto základnú líniu pápežského dokumentu je možné jasne identifikovať aj v knihe Farnosť podľa Evangelii gaudium, ktorú v roku 2021 vydal v slovenskom preklade Inštitút Communio v Žiline (originál prinieslo talianske vydavateľstvo Messaggero di Sant'Antonio Editrice v Padove v roku 2018).

Jej autorom je Antonio Ruccia, taliansky pastoralista z Bari, ktorý, okrem akademickej činnosti na univerzitách v Ríme a Bari, je správcom farnosti a bol aj riaditeľom diecéznej charity.

Kniha má podtitul: Integrovať, sprevádzať, rozlišovať. Autor v nej hovorí o dynamike prechodu „od farnosti uzdravených k spoločenstvu navrátených, od cirkvi diskontinuity k spoločenstvu kontinuity, od cirkvi zaradených k spoločenstvu obnovených“.

Profesor Ladislav Csontos, SJ k tomu dodáva: „Tri kľúčové slová z podtitulu knihy znamenajú nastúpiť na cestu obnovy. Každý, komu záleží na obnove svojho farského spoločenstva, či už kňaz alebo laik, s radosťou siahne po tejto knihe.“

Kniha, Farnost podla Evangelii Gaudium, titulka

Knihu je možné si objednať a viac informácií je možné získať na adrese: icommunio@gmail.com.

TK KBS informoval Zdeno Pupík( TK KBS, zpu, ml; pz ) 20211119026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]