[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Laureáti dostali z rúk arcibiskupa Oroscha ocenenie Ruža sv. Alžbety
P:3, 18. 11. 2021 17:05, DOM

Trnava 18. novembra (TK KBS) V stredu 17. novembra, v piaty deň Trnavskej novény, slávil večernú hlavnú svätú omšu v Bazilike sv. Mikuláša biskup Mons. František Rábek, ordinár OS a OZ SR. Slávnostným kazateľom bol Mons. Peter Šimko, generálny vikár Trnavskej arcidiecézy.

Keďže 17. november je i spomienkou na sv. Alžbetu Uhorskú, služobníčku kresťanskej lásky, na tejto svätej omši udelil arcibiskup Mons. Ján Orosch vybraným jedenástim laureátom a mimoriadne ďalším dvom laureátom Ružu sv. Alžbety ako prejav vďaky za ich charitatívnu prácu, starostlivosť o trpiacich alebo za ich vernú službu Cirkvi a šírenie jej dobrého mena či vnášanie kresťanských hodnôt do života spoločnosti.

Pri odovzdávaní ocenenia jednotlivým laureátom boli prečítané ich krátke kurikulá, ktoré uverejňujeme v plnom znení:

Miroslav Karaba z farnosti Horné Trhovište - už mnoho rokov je kostolníkom vo farskom kostole. Aktívne sa zapája do liturgie aj ako lektor, a tak robí sväté omše ešte slávnostnejšími. Otec arcibiskup Mons. Ján Orosch mu s radosťou udeľuje ocenenie „Ruža svätej Alžbety“.

Irena Kolníková z farnosti Nové Mesto nad Váhom si v mladosti veľa vytrpela za svoju vieru, pretože sa zastala prenasledovaných kňazov. Ani väzenie nedokázalo zlomiť jej vzťah k Bohu a k Cirkvi. Jej mnohoročná služba v kostole, organizovanie pútí a modlitieb, ako i pekný rodinný život je dôvodom udelenia ocenenia „Ruža svätej Alžbety“.

Veronika Kolonyová z farnosti Šulekovo pracovala 30 rokov ako kostolníčka, a bola oporou mnohých kňazov. Svoju vernosť Cirkvi upevňovala aj tým, že je krstnou mamou vyše stovky detí. V domove dôchodcov, kde prežíva dni jesene svojho života, je príkladom trpezlivosti, modlitby a odvahy prekonávať problémy vysokého veku. Ocenenie „Ruža svätej Alžbety“ nech jej je odmenou za celý jej život.

Bohumil Zachar z farnosti Horné Orešany - v službe kostola je už vyše 20 rokov. Jeho obetavosť v starostlivosti o kostol, lektorská služba a najmä pokojný a láskavý prístup k ľuďom je dôvodom na udelenie ocenenia „Ruža svätej Alžbety“.

Vilma Bednárová z farnosti Horné Orešany, filiálka Lošonec. Napriek svojmu vysokému veku slúži Cirkvi vyše 40 rokov ako kostolníčka. Bohoslužby skrášľuje spevokol, ktorý práve jej vďačí za svoju činnosť. Jej zanietenosť v službe Bohu a Cirkvi je dôvodom udelenia ocenenia „Ruža svätej Alžbety“.

Helena Hilkovičová z Bohdanoviec nad Trnavou. Popri svojom vyššom veku vykonáva službu kostolníčky 17 rokov. Je neustále nápomocná miestnemu kňazovi i miništrantom. Za túto službu jej otec arcibiskup vďačne udeľuje ocenenie „Ruža svätej Alžbety“.

Pavol Braniš z farnosti Dolné Orešany. Pán Pavol 40 rokov slúžil Cirkvi ako kostolník a organista. Spolupracoval aj s mládežníckym zborom vo farnosti. Za jeho vernú službu Bohu a Božiemu ľudu mu otec arcibiskup s vďakou udeľuje ocenenie „Ruža svätej Alžbety“.

Oľga Baranovičová z farnosti Hlohovec. Po mnohých rokoch služby zdravotnej sestry  pomáhala 37 rokov na farskom úrade ako matrikárka a kronikárka. Počas svojho života bola nápomocná kňazom pôsobiacim vo farnosti i na iných farách. Za túto jej obetavú a vzácnu službu jej otec arcibiskup s radosťou a vďakou odovzdáva ocenenie „Ruža svätej Alžbety“.

MUDr. Daniela Tollarovičová, rodáčka z Košolnej. Rodáčka z Košolnej, primárka Nefrodialyzačného oddelenia v Trnave, manželka, mama a stará mama. Svojím životom, obetou, službou a starostlivosťou o vážne chorých pacientov každodenne napĺňa zákon lásky voči blížnemu a evanjelizuje svojím povolaním. Ak ju človek nezastihne na pracovisku, pravdepodobne sa nachádza len v niekoľko metrov vzdialenej nemocničnej kaplnke, kde sa zúčastňuje svätých omší a venuje sa osobnej modlitbe. Viacero rokov svojím spevom obohacovala zbor v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Za vernosť Bohu, šírenie dobrého mena Cirkvi a dlhoročnej obetavej práce, jej trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch udeľuje ocenenie „Ruža sv. Alžbety“.

Manželia pani Emília a pán Eugen Lederleitneroví. Svoj život zasvätili chrámovej hudbe hrou na organe a vedením chrámového speváckeho zboru. Sväté omše počas slávnosti birmovania, návštev biskupa, kňazských primícií sú dôkazom ich neustávajúcej práce pre farnosť Hlohovec. S vďačnosťou v srdci im otec arcibiskup udeľuje ocenenie „Ruža svätej Alžbety.

Trnavská arcidiecézna charita podľa vzoru svätej Alžbety slúži ľuďom v núdzi a vydáva svedectvo kresťanskej lásky. Za jej mnohoročnú prácu na tomto poli jej arcibiskup Mons. Ján Orosch s radosťou odovzdáva ocenenie „Ruža svätej Alžbety“.

MUDr. Anna Záborská sa narodila vo švajčiarskom Zürichu ako prvá zo štyroch detí Evy a Antona Neuwirthovcov. Neúnavne pracuje na rôznych duchovných a spoločenských iniciatívach pre ochranu ľudského života od počatia po prirodzenú smrť na Slovensku a v Európe, ako nás k tomu pozýva i Svätý Otec František. Taktiež bojuje za ochranu mučených a vraždených kresťanov vo svete. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch jej preto s radosťou mimoriadne udeľuje ocenenie „Ruža sv. Alžbety“.

Sima (Simona) Magušinová rod. Martausová je slovenská speváčka, pesničkárka, ktorá sa venuje skladaniu piesní. Spievanie a tvorenie vníma nielen ako záľubu, ale aj ako poslanie a dar od Boha. Rada píše skladby nielen pre seba, ale aj pre iných, prípadne aj pre filmové alebo muzikálové projekty. Za jej príklad a obhajobu kresťanských hodnôt v spoločnosti jej trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch s radosťou mimoriadne udeľuje ocenenie „Ruža sv. Alžbety“.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave( TK KBS, abu tt; ml ) 20211118037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]