[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 03. 10. 2023   Meniny má Stela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Americkí biskupi schválili dokument o Eucharistii
P:3, 18. 11. 2021 16:07, ZAH

USA 18. novembra (TK KBS) Konferencia katolíckych biskupov USA (USCCB) na plenárnom zasadnutí v Baltimore schválila 222 hlasmi za a 8 proti text "Tajomstvo Eucharistie v živote Cirkvi". O zákaze prístupu k svätému prijímaniu pre jednotlivcov alebo skupiny sa nezmieňuje, ale pripomína sa zodpovednosť verejných činiteľov za prispôsobenie ich postojov "viere a mravom Cirkvi".

Po viac ako roku intenzívnych diskusií schválili 17. novembra biskupi Spojených štátov, ktorí sa zišli na plenárnom zasadnutí v Baltimore (prvýkrát od vypuknutia pandémie), text, ktorý syntetizuje a aktualizuje katolícke magistérium o svätom prijímaní, ale nezmieňuje sa o otázke potratov ani o zákaze prístupu k sviatosti pre tzv. pro-choice politikov, ako oznámili už vlani v júni.

Veľká väčšina

"Tajomstvo Eucharistie v živote Cirkvi" je názov dokumentu - prvého svojho druhu schváleného po pätnástich rokoch - ktorý získal 222 hlasov za, 8 proti a 3 sa zdržali hlasovania. Je to veľká väčšina, ktorá svedčí o zmene v rámci episkopátu, ktorého zhromaždenie v júni minulý rok zaznamenalo nemálo sporov práve pri príležitosti vypracovania takého dokumentu.

Pôvodným zámerom bolo, aby dokument obsahoval pokyny na udeľovanie alebo odopretie svätého prijímania politikom, ktorí sa hlásia ku katolíckej viere, ale podporujú zákony v prospech potratov alebo to, čo niektorí preláti nazývajú "ranami" v tele Cirkvi, ako je eutanázia a zväzky osôb rovnakého pohlavia. Hrozilo, že táto otázka spôsobí silné rozštiepenie vnútri USCCB, a to do tej miery, že sama Svätá stolica listom prefekta Kongregácie pre náuku viery kardinála Luisa Ladaria vyjadrila svoje znepokojenie a vyzvala na dialóg a počúvanie.

Načúvanie a dialóg

Na dialóg a počúvanie vyzval aj nuncius v USA Mons. Cristophe Pierre v oceňovanom prejave pri otvorení plenárneho zasadnutia, v ktorom slovo "počúvať" zaznelo sedemnásťkrát. Sám Pierre vyzval biskupov, aby "nebrali Eucharistiu ako niečo, čo sa ponúka hŕstke privilegovaných". Okrem nuncia vyjadrilo v posledných mesiacoch mnoho kardinálov a biskupov obavy, že by sviatosť, ktorá pripomína Kristovu obeť, mohla byť zneužitá ako zbraň na politické boje.

Žiadna zmienka o potratoch

Po niekoľkých žiadostiach o zmeny zo strany niektorých biskupov, ktoré sa týkali predovšetkým jazykových opráv, sa nakoniec biskupi takmer všetci zhodli (hoci protichodné názory pretrvávajú) a schválili text s 26 stranami, ktorý vypracovala doktrinálna komisia. Nenachádza sa tu žiadna zmienka o zákaze svätého prijímania pre katolíckych politikov, ani žiadna výslovná zmienka o potratoch. Zdôrazňuje však „zvláštnu zodpovednosť“ verejných činiteľov katolíckeho vyznania, aby svoje postoje prispôsobili „viere a morálke Cirkvi“ a uznávali a podporovali život nenarodených detí.

"Prijímanie Tela a Krvi Kristovej v stave smrteľného hriechu predstavuje kontradikciu," píše sa v jednom z bodov dokumentu, ktorý pripomína listy svätého Pavla, pápežské magistérium a minulé dokumenty americkej biskupskej konferencie. "Človek, ktorý svojím vlastným konaním prerušil spoločenstvo s Kristom a jeho Cirkvou, ale prijíma Najsvätejšiu sviatosť, koná nekonzistentne, keď si nárokuje prijímanie a zároveň ich odmieta. Je to teda nezmysel, ktorý vyjadruje spoločenstvo, ktoré bolo v skutočnosti porušené."

Podpora života a ľudskej dôstojnosti

Jednotliví biskupi sú preto poverení úlohou "naprávať situácie, ktoré zahŕňajú verejné konanie v rozpore s viditeľným spoločenstvom Cirkvi a mravným zákonom". Všetci kresťania sú vyzvaní, aby "slúžili ľudskej rodine podporou života a dôstojnosti" všetkých zraniteľných skupín: "nenarodených detí, migrantov a utečencov, obetí rasovej nespravodlivosti, chorých a starých ľudí".

Eucharistická obnova

Dokument tiež potvrdzuje význam Eucharistie, ako ju ustanovil Kristus, ako skutočnej prítomnosti Pána. Je to reakcia na klesajúce porozumenie sviatosti medzi mnohými katolíkmi v Spojených štátoch a na dopad pandémie na náboženskú prax.

Týmto smerom sa uberá projekt, ktorý v júni navrhol Mons. Andrew Cozzens, biskup arcidiecézy St. Paul, a ktorý bol potvrdený na tohtoročnom jesennom zasadnutí Eucharistickej obnovy, trojročnej iniciatívy venovanej eucharistickej obrode. Cesta, ktorá sa vyznačuje vzdelávacími a pastoračnými návrhmi, novými webovými stránkami a vyslaním tímu 50 kňazov do 50 štátov, aby kázali o význame Eucharistie. Kampaň vyvrcholí Národným eucharistickým kongresom v Indianapolis v júni 2024.

Revízia "Dallaskej charty"

Eucharistia nebola jedinou témou na programe zasadnutia biskupov. Drvivá väčšina hlasov, za 230 proti 5, sa sústredila aj na návrh revízie známej "Dallaskej charty", dokumentu na ochranu mládeže a detí, ktorý prijala americká cirkev v texaskom meste v roku 2002 po explózii pedofilných škandálov medzi duchovnými. Takmer po 20 rokoch sa americkí biskupi zhodujú na tom, že text je potrebné aktualizovať, aby bolo možné zaviesť rôzne zmeny v riešení prípadov zneužívania, ktoré v posledných rokoch načrtol pápež František.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20211118034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]