[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS k 17. novembru: Vážime si slobodu a chceme jej byť hodni?
P:3, 17. 11. 2021 13:36, PRE

Bratislava 17. novembra (TK KBS) Na Deň boja za slobodu a demokraciu pripravil bratislavský arcibiskup metropolita, predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský stanovisko, ktoré prinášame v plnom znení.

"Výročie nežnej revolúcie nám pripomína zápas o slobodu od totality, ktorá nás ovládala štyri desaťročia. Cirkev vždy bola aktívnou súčasťou tohto zápasu. S vďačnosťou myslíme na všetkých, ktorí nám slobodu a možnosť vyznávať vieru bez prenasledovania vybojovali. Nezabudnime, že tento boj mal svoj silný prameň v akademickom prostredí, ktorého slobodu je potrebné vážiť si aj v súčasnosti.

Sloboda, láska a pravda boli dôležitými témami spoločenskej zmeny v roku 1989. A zostávajú dôležitými aj dnes. Lebo poznanie pravdy sa nedá nadobudnúť raz a navždy; je potrebné oň denne zápasiť. S rozvojom komunikačných technológií sa paradoxne stalo ťažším rozlíšiť pravdu od lži a propagandy. A pandémia túto skutočnosť ešte zvýraznila. O to viac musíme rozvíjať kritické myslenie a s pokorou a dôslednosťou sa snažiť, aby sme pravde zostali verní.

Vynikajúcou sprievodkyňou na ceste hľadania pravdy je láska. Kto vo svojom srdci prechováva a bez škrupúľ rozširuje zášť, nie je dobrým spoločníkom v zápase o pravdu. Chrlenia nevraživosti sme, žiaľ, aktuálne svedkami nielen vo verejnom živote, ale aj v novinárskej obci. Pohŕdanie vierou ženy a bezbrehá neslušnosť nie sú prejavmi zrelej slobody, za ktorú bojoval November '89.

Z viacerých uhlov pohľadu si uvedomujeme, že slobody, tej vonkajšej i tej vnútornej, je potrebné byť hodni. Inak riskujeme, že o ňu znova prídeme. Že sa dostaneme do područia ideológie. Usilujme sa preto vážiť si slobodu pri hľadaní pravdy, a nemenej dôsledne a zodpovedne sa o to usilujme aj pri našom správaní k druhým."

Mons. Stanislav Zvolenský( TK KBS, KBS, mk, pz ) 20211117004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]