[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Reykjavíku Dávid Tencer: Vrátilo sa nám 120 percent veriacich
P:3, 17. 11. 2021 06:16, ZAH

Rím 17. novembra (RV) Rím v uplynulých dňoch navštívil biskup islandského Reykjavíku Mons. Dávid Tencer z rehole kapucínov. V stredu 10. novembra sa stretol so Svätým Otcom pri generálnej audiencii. Mons. Tencer prijal pozvanie na rozhovor do Vatikánskeho rozhlasu, v ktorom sa podelil o živote Cirkvi na Islande. Pandémia podľa jeho slov neodohnala ľudí z kostolov, naopak pribudli noví, ktorí sa o činnosti farností dozvedeli vďaka internetovým prenosom.

Na otázku, ako doba pandémie poznačila život Cirkvi na Islande, Mons. Tencer odpovedá, že paradoxne sa ľudia neoddialili, ale vďaka internetovým prenosom sa o činnosti farností dozvedeli ďalší ľudia a prišli sa zaregistrovať. Potešilo ho, keď mu jeden z kňazov diecézy referoval: „Vrátilo sa nám 120 percent veriacich“.

Vďaka tomu, že na Islande je viac ako 85 percent obyvateľov zaočkovaných, aj miestna cirkev má menej obmedzení. „Pán Boh zaplať, naši ľudia dostali rozum, poučili sa z tej ťažkej situácie, ktorú sme mali... Naši ľudia pochopili, že cesta k zlepšeniu stavu je jednoznačne aj cez zaočkovanie,“ hovorí biskup Tencer.

Katolícka cirkev na Islande má 14 500 zapísaných veriacich, ktorým  slúži 16 kňazov. Charakteristikou a aj bohatstvom tamojšej Cirkvi je jej mnohonárodné zloženie. „V tom vidím bohatosť, lebo niekedy sme v nebezpečenstve, že stotožníme Cirkev s národom,“ upozorňuje reykjavícky biskup. Je dobré mať národné korene, „ale na druhej strane Cirkev nemôže byť identifikovaná s národom, lebo keby som nebol z toho národa, tak by som sa cítil ako vylúčený“.   

Ohľadom rozbiehajúcej sa prvej fázy synodálneho procesu Mons. Tencer vidí ako nápomocné farské rady, ktoré sa na jeho podnet začali vytvárať v nedávnej dobe. Za dobrý znak života farností považuje to, keď ľudia radi trávia čas vo farskom centre.

 ( TK KBS, RV, jb; rp ) 20211117002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]