[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Czerny pripomína mučenícku smrť jezuitov v Salvadore
P:3, 16. 11. 2021 13:04, ZAH

Vatikán 16. novembra (TK KBS) V liste 32 rokov po vražde šiestich kňazov a ich gazdinej spolu s dcérou v areáli Stredoamerickej univerzity (UCA) v San Salvadore kardinál Michael Czerny SJ pripomína ich obeť a zdôrazňuje, že Cirkev musí niesť ťarchu človeka, počúvať chudobných a reformovať sa.

Tri kusy dreva zasadené na mieste mučeníckej smrti, ktoré rozkvitnú a stanú sa znamením vzkriesenia. Tento obraz spomína kardinál Michael Czerny SJ, podsekretár Sekcie pre migrantov a utečencov vatikánskeho Úradu pre podporu integrálneho ľudského rozvoja vo svojom liste pri príležitosti 32. výročia vraždy šiestich jezuitov a ich spolupracovníčky s dcérou.

Znamenie nádeje v cirkvi

Kardinál zdôraznil, že dnešná oslava "je zasadená do Cirkevného a národného kontextu plného politického rozčarovania a znepokojujúcich znamení vo väčšine sveta", ale že zároveň existujú "znamenia nádeje v Cirkvi", ako je blahorečenie Rutilia Grandeho 22. januára 2022 spolu s blahorečením Manuela Solórzana, mladého Nelsona Lemusa. Spoločne boli zavraždení 12. marca 1977 medzi Aguilares a El Paisnal. Kardinál tiež pripomína blahorečenie Cosmeho Spessotta, "františkána minoritu talianskej národnosti, zavraždeného v roku 1980 v kostole San Juan Nonualco", kde bol 27 rokov farárom. Represie v okolí Aguilares, spomína Czerny, boli tak "brutálne", že znemožnili postaviť akýkoľvek iný pamätník ako tri stromy, ktoré kardinál videl, keď sa tam chodil modliť.

Priateľstvo v Pánovi

Kardinál píše: "Vražda Rutilia Grandeho mala zásadný význam pre svätého Oscara Arnulfa Romera, vtedajšieho arcibiskupa San Salvadoru, ktorý strávil väčšinu noci na vigílii pred Rutiliovym telom", pričom u nich išlo o "dlhé priateľstvo v Pánovi". Jeho vražda však šokovala aj mučeníkov, ktorí sú dnes pripomínaní. "Udalosti v Aguilares na nich hlboko zapôsobili a niektorí z nich sa zblížili s chudobnými a viac sa im venovali." Rutilio", pripomína kardinál, "bol častým návštevníkom univerzitnej rezidencie UCA", mal "žartovný a podmanivý štýl", a to natoľko, že jezuitov láskyplne nazýval "učiteľmi Izraela". Mučenícka smrť Rutilia Grandeho a Romera "utvrdila našich jezuitských bratov vo viere”. Medzi 53 jezuitskými svätcami je 34 mučeníkov a medzi 152 blahoslavenými," píše sa v liste, "je 145 mučeníkov." Je tu tiež 10 "ctihodných" a 162 "služobníkov Božích", z ktorých 116 sú mučeníci.

Ťažký život chudobných

Výročie je príležitosťou na bilancovanie situácie v Salvádore, kde, ako zdôrazňuje Czerny, dochádza k "vážnemu zhoršeniu života chudobných", "postihnutých pandémiou a biedou", vysokými životnými nákladmi, nemožnosťou zaistiť zodpovedajúcu výživu, zhoršením životného prostredia a tiež "oslabením politických inštitúcií" . Tieto aspekty, ako kardinál zdôrazňuje, sú zdôraznené v analýzach a redakčných článkoch UCA, v ktorých možno nájsť aj "múdre pokyny pre politickú prax".

Cirkev na periférii

32 rokov po mučeníckej smrti jezuitov nemožno nemyslieť na začatie synody na tému: "Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, účasť a poslanie". Kardinál Czerny píše: "Z povolania Cirkvi, vyjadreného v Lumen gentium, a z jej synodálnej cesty vyplýva evanjelizácia, podpora človeka v rôznych formách a starostlivosť o náš spoločný domov." V tejto perspektíve sa "Cirkvi pomáha decentralizovať a posúvať na periférie". "Cirkev musí ísť spoločne, niesť ťarchu ľudstva, počúvať volanie chudobných, reformovať seba a svoje konanie", počúvať predovšetkým hlas "anawim", čo je termín označujúci "pokorných chudobných", o ktorých sa v Starom zákone hovorí 21-krát a ktorí boli vždy " stredom Ježišovho verejného pôsobenia".( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20211116015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]