[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Piaty Svetový deň chudobných si pripomenú symbolicky aj na Slovensku 
P:3, 13. 11. 2021 10:15, DOM

Bratislava 12. novembra (TK KBS) Piaty Svetový deň chudobných, ktorý budeme sláviť v nedeľu 14. novembra, si pripomenú symbolicky aj na Slovensku. „Vo farnosti Daliborko v Bratislave - Petržalke bude v tento deň o 13:00 svätá omša s chudobnými, ktorú organizuje Komunita Sant’Egidio na Slovensku. Celebrovať ju bude výkonný sekretár KBS Ivan Ružička. Spoločné stolovanie pre pandemické opatrenia organizovať nemôžeme, a preto im po svätej omši symbolicky rozdávame malé darčeky a pohostenie so sebou," informoval TK KBS Tomáš Horváth z Komunity. 

Ústrednou myšlienkou tohtoročného Svetového dňa chudobných je úryvok z Markovho evanjelia: „Chudobných máte vždy medzi sebou“. Túto tému nesie aj posolstvo pápeža Františka k Svetovému dňu chudobných. „Čo nás privádza za chudobnými? Je to naša ľútosť, empatia, alebo si uvedomujeme, že aj my sami sme chudobní. Často sa cítime sami, sme chudobní na priateľstvá, na lásku, na pozornosť. Chudoba nie je iba materiálny stav, môže byť stavom duše a vtedy je omnoho náročnejšie, aby sa niekto z chudoby dostal. Sme preto nablízku ľuďom, ktorí nás potrebujú a vychádzame za nimi do ulíc týždeň čo týždeň. Poznáme sa, sú z nás priatelia. A tak sa naša chudoba zmenšuje, tak vraciame tomuto svetu rovnováhu, ktorú tak veľmi potrebuje," hovorí Tomáš. 

„Naše slová sú často menej ako pozorné ucho. Naučiť sa načúvať môže byť pre náš život kľúčové. Započuť, že sa blíži búrka nám pomôže ochrániť seba i náš majetok. Zvuk trúby nás upozorní, aby sme zvýšili pozornosť a zabránili nehode. Vypočuť chudobného môže zachrániť aj naše vlastné srdce. Pandémia priniesla viac samoty, viac chudoby. Našim cieľom je vniesť do samoty seba a našu vnútornú chudobu obohatiť o prítomnosť chudobných. Sú to často oni, ktorí nám ukážu zmysel života," uviedol ďalej Horváth. 

Pápež František nám podľa člena slovenskej komunity pri príležitosti tohto špeciálneho dňa zanechal viacero krásnych myšlienok a upriamuje nás na skutočné šťastie, ktoré môžeme nájsť spoločne s chudobnými: „Chudobní sú často považovaní za vylúčených, teda za kategóriu, ktorá si vyžaduje osobitnú charitatívnu službu. Nasledovanie Ježiša si preto žiada zmenu zmýšľania a prijatie výzvy participovať a deliť sa s nimi. Stať sa jeho učeníkom znamená prijať rozhodnutie, že nebudeme zhromažďovať svetské poklady, ktoré nám poskytujú ilúziu v skutočnosti krehkej a prchavej istoty. Navyše si to vyžaduje ochotu oslobodiť sa od akéhokoľvek puta, ktoré nám bráni dosiahnuť pravé šťastie a blaženosť, a teda spoznať to, čo je trvalé a čo nemôže byť zničené ničím a nikým," uvádza Svätý Otec. 

„Aj v tomto roku sa v nedeľu 14. novembra 2021 stretneme s chudobnými a oslávime s nimi tento deň. Samozrejme, za dodržania súčasných pandemických opatrení, pretože myslieť na druhých, aby sa nenakazili vírusom, je tiež prejavom lásky. Svojou prítomnosťou však vyjadrujeme ochotu byť si nablízku za akýchkoľvek okolností a nielen vtedy, keď nám na chudobných zostane trochu času či peňazí. Byť s chudobnými je omnoho väčším bohatstvom, ako si tento svet uvedomuje," dodal za Komunitu Sant’Egidio na Slovensku Tomáš Horváth. 

Komunita Sant'Egidio je laické katolícke spoločenstvo, rozšírené vo viac ako 70 krajinách sveta, v ktorých sa ľudia stretávajú pri spoločných modlitbách a pri službe chudobným, chorým či starým ľuďom, väzňom alebo migrantom. Na Slovensku pôsobí od septembra 2008. Jej členovia sú prítomní vo viacerých mestách, napríklad v Bratislave, Nitre, Topoľčanoch, Banskej Bystrici a v Košiciach.( TK KBS, tho; ml ) 20211113003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]