[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica ku COP26: Je tu pokrok, ale čas sa kráti
P:3, 12. 11. 2021 13:18, ZAH

Vatikán 12. novembra (TK KBS) V komuniké Svätej stolice sa oceňuje záväzok štátov obmedziť zvyšovanie teploty, ale znovu sa zdôrazňuje, že je potrebné dohodnúť sa na jasnom pláne na odstránenie nedostatkov, ktoré sa objavili.

"Sľubné" a "zásadné pre prežitie najzraniteľnejších komunít": tak hodnotí Svätá stolica záväzky štátov, ktoré sa zúčastňujú na konferencii COP 26 v Glasgowe, obmedziť nárast priemernej globálnej teploty na 1,5° C oproti predindustriálnemu obdobiu a poskytnúť finančné prostriedky potrebné na dosiahnutie tohto cieľa.

Text pripomína, že delegácia priviezla do Škótska pápežove obavy o spoločný domov a "zdôraznila ľudskú tvár klimatickej krízy, jej dopad na najchudobnejších a tých, ktorí ju najmenej spôsobili".

Jasný plán

Svätá stolica oceňuje záväzok štátov, ale zároveň pripomína, že "treba ešte veľa urobiť", a preto je potrebné nájsť účinné spôsoby, ako odstrániť niektoré nedostatky, ktoré sa objavili "v oblasti zmierňovania, prispôsobovania a financovania". "Zdroje, ktoré sú k dispozícii pre tieto tri aspekty, ktoré majú zásadný význam pre dosiahnutie cieľov Parížskej dohody, bude potrebné posilniť a obnoviť," uvádza sa v správe. "Svätá stolica," pokračuje komuniké, "dúfa, že sa na konferencii COP26 podarí čoskoro dosiahnuť dohodu o jasnom pláne, ako tieto nedostatky odstrániť, pričom vedúcu úlohu by mali prevziať rozvinuté krajiny.

Zodpovedné rozhodnutia pre budúce generácie

Delegácia potom pripomenula spoločnú výzvu náboženských predstaviteľov a vedcov zo 4. októbra, ktorá sa zameriava na osud komunít najviac ohrozených zmenou klímy, a citovala pápežove slová o "ekologickom dlhu a solidarite, ktorú priemyselné krajiny dlhujú chudobným". Delegácia Svätej stolice dúfa, že konečné rozhodnutia COP26 "budú inšpirované skutočným zmyslom pre zodpovednosť voči súčasným i budúcim generáciám, ako aj starostlivosťou o náš spoločný domov, a že tieto rozhodnutia budú skutočnou odpoveďou na volanie Zeme a volanie chudobných". "Čas beží. Túto príležitosť - ako uvádza list pápeža Františka škótskym katolíkom - by sme nemali premárniť."( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20211112024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]