[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkevné gymnázium sv. Jána Krstiteľa v Trebišove je v novom šate
P:3, 12. 11. 2021 13:00, DOM

Košice 12. novembra (TK KBS) Svetlo sveta uzrelo 8. novembra nové logo Cirkevného gymnázia sv. Jána Krstiteľa v Trebišove. Škola ho uviedla do života spolu s novou facebookovou stránkou Cirkevné gymnázium sv. Jána Krstiteľa v Trebišove (@cgymtv), na ktorej môžete nájsť všetky aktuálne informácie o živote najstaršieho gréckokatolíckeho gymnázia na Slovensku. Zámerom nového loga je moderným spôsobom vyjadriť posolstvo a charakter školy. Jeho autorom je grafik Matej Hlavatý.

Hlavným motívom loga je udalosť krstu Ježiša Krista svätým Jánom Krstiteľom v rieke Jordán, pri ktorom sa nad Kristom vznášal Svätý Duch v podobe holubice a z neba zaznel hlas Otca: „Toto je môj milovaný syn, v ktorom som našiel zaľúbenie, počúvajte ho“. (porov. Mt 3, 13 - 17)

Pri spomínanej udalosti Ján Krstiteľ napĺňa svoje povolanie – pripraviť cestu Pánovi. Toto povolanie mu dáva autoritu vykonať krst Ježiša, hoci z ľudského hľadiska by to malo byť naopak - Kristus by mal pokrstiť Jána. Povolanie Jána Krstiteľa teda presahuje jeho osobu a robí z neho súčasť niečoho väčšieho – Božieho plánu s človekom. V tomto kontexte predstavuje Ján Krstiteľ v logu učiteľa a učiteľské povolanie, ktoré taktiež dáva učiteľovi autoritu presahujúcu jeho osobu a zároveň je súčasťou niečoho väčšieho – Božieho plánu. Túto skutočnosť vyjadruje aj pohľad Jána Krstiteľa smerom nahor k Svätému Duchu v podobe holubice, ktorý je zdrojom každej múdrosti.

V spomínanej stati evanjelia, je Ján Krstiteľ postavený aj do pozície žiaka. Sám totiž spoznáva a objavuje Boží plán, ktorý sa má uskutočniť pokrstením Ježiša Krista prostredníctvom neho samotného. Pravda, ktorú v danej chvíli spoznáva Ján Krstiteľ, nie je pre neho iba obyčajnou teóriou, ale skutočnosťou, ktorá sa ho dotýka, s ním súvisí a napĺňa jeho život zmyslom. Takto Ján Krstiteľ v logu predstavuje aj študenta, ktorého hlavným poslaním je  objavovať pravdu dávajúcu ľudskému životu zmysel a naplnenie.

Ján Krstiteľ je v logu vyobrazený hnedou farbou - farbou hliny. Táto skutočnosť poukazuje na slová apoštola Pavla, podľa ktorých je človek akoby hlinená nádoba (porov. 2 Kor 4,7). Tá je na jednej strane krehká, no zároveň vytvorená pre napĺňanie. V tomto kontexte logo reprezentuje postoj školy voči človeku. V každom človeku existuje veľký potenciál pre naplnený život a na tento potenciál sa usiluje škola poukázať a pomáhať ho realizovať. Zároveň si uvedomuje krehkosť každého z nás, ktorú chráni budovaním vzájomnej úcty, rešpektu, ľudským prístupom a prostredím prijatia.

Duchovné poslanie školy vyjadruje v logu postava Ježiša Krista, ktorý stojí na vode, a teda stojí na niečom nestálom. Vzťah s Bohom a pravda o Bohu, ktorú prináša Ježiš Kristus a ktoré sa usiluje škola sprostredkovať sú teda niečím, čo dáva človeku aj v tých najťažších chvíľach silu pevne stáť. Rovnaká farba Ježiša Krista a holubice vyjadrujúcej Svätého Ducha zároveň poukazuje na povolanie nás ľudí podobať sa na Boha a tiež na povolanie zjednocovať nebo zo zemou, a teda aplikovať nebeské princípy do života na zemi.

Informoval Milan Kmec( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20211112023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]