[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Červená streda poukáže na porušovanie práv na slobodu vierovyznania
P:3, 11. 11. 2021 11:01, DOM

Bratislava 11. novembra (TK KBS) Aj tento rok sa bude konať Červená streda - deň, kedy sa celý svet spojí, aby sme spoločne poukázali na extrémne porušovanie ľudského práva na slobodu vierovyznania.

Na svete je množstvo ľudí, ktorí trpia pre svoje náboženstvo. Málokto však vie, že najviac prenasledovaní sú kresťania. Až 300 miliónov ľudí na našej planéte je utláčaných, lebo sa hlási k viere v Ježiša Krista. To je každý siedmy kresťan. Sú to bežní veriaci, ktorých jediným previnením je, že sa nechali pokrstiť a chcú sa - aspoň v nedeľu - zúčastňovať bohoslužieb. Žijú však v krajinách zmietaných autoritárskym režimom, islamistickým extrémizmom či etnickým nacionalizmom. Čelia tam obmedzovaniu slobody, chudobe, hrozbe únosov, násilia a smrti, píše ACN.

Čo s tým môžeme urobiť?

Okrem finančnej pomoci môžeme trpiacim pomôcť aj verejným vyjadrením svojho postoja a pridať sa k desaťtisícom ľudí na celom svete, ktorí rôznymi aktivitami poukazujú na nespravodlivosť utláčania veriacich. Aj tento november sa chrámy, stavby a pamätníky naprieč kontinentami rozžiaria farbou mučeníkov. Zapojiť sa môže ktokoľvek - jednotlivec, rodina, spoločenstvo, farnosť i obec.

Formy zapojenia:

- nasvietením načerveno kostol, významnú budovu, stavbu či pamätník vo vašej obci na Červenú stredu, 24. novembra
- usporiadaním spoločnej liturgie či modlitbového stretnutia s úmyslom za prenasledovaných
- súkromnou modlitbou za prenasledovaných
- zdieľaním informácii o Červenej strede na sociálnych sieťach s označením #cervenastreda #redwednesday
- pripojením sa k aktivitám mladých ľudí zo Spišskej diecézy v iniciatíve Mladí prenasledovaným

Nezabudnite nám o svojej iniciatíve povedať aj e-mailom cez info@acn-slovensko.org, odkazuje ACN.
 

Čo je Červená streda?

Aj v novembri tohto roka budú stovky katedrál, kostolov, pamiatok a verejných budov po celom svete osvetlené načerveno. Ide o súčasť medzinárodnej kampane, ktorej cieľom je upozorniť na prenasledovanie kresťanov a dodržiavanie náboženskej slobody vo svete. Slovenská kancelária ACN upozorňuje na skutočnosť, že za svoju príslušnosť ku kresťanstvu je utláčaný každý siedmy kresťan. Denne pre svoju vieru v Krista umrie až 11 ľudí.

Podľa aktuálnej Správy o stave náboženskej slobody vo svete žijú dve tretiny svetovej populácie v krajinách, kde sa právo na náboženskú slobodu vážne porušuje. Kampaň iniciovala pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v roku 2015 a odvtedy sa každoročne opakuje v mnohých krajinách sveta.

Dr. Thomas Heine-Geldern, výkonný prezident ACN, uviedol, že kampaň vysiela „jasné posolstvo solidarity s prenasledovanými kresťanmi na celom svete“. Ide o spôsob, ako „dať našim projektovým partnerom hlas, ako dať hlas tým, ktorí sú tragicky poznačení dôsledkami prenasledovania“. Podľa neho je „pre nás slobodné praktizovanie náboženstva jedným zo základných pilierov liberálnej demokracie. Každú formu diskriminácie z dôvodu náboženskej príslušnosti preto treba rozhodne odmietnuť“. 

Mnoho budov na celom svete sa symbolicky rozsvieti načerveno - farbou, ktorá symbolizuje krv mučeníkov. Nasvietené budú katedrály v Kanade či Bazilika Sacré-Coeur v Paríži. V Austrálii červené svetlo zaplaví budovy škôl v šiestich katolíckych diecézach, v Belgicku budú tí, ktorí sa zapoja do kampane, zapaľovať za prenasledovaných sviečky.

Na Slovensku sa rozsvietia načerveno Bratislavský hrad a Most SNP, katedrála v Žiline, Dóm svätej Alžbety v Košiciach, bazilika i katedrála v Trnave, hrad v Nitre, Spisšká kapitula i Mariánska hora, a mnoho ďalších. Počas novembra sa budú kresťania na Slovensku i na celom svete stretávať, aby sa modlili za svojich prenasledovaných bratov a sestry.  Viac informácií o Červenej strede nájdete na www.cervenastreda.sk, kde sú dostupné aj materiály na stiahnutie.

_
Aktualizované ( TK KBS, acn, ml; pz ) 20211111036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]