[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trinásty ročník konferencie Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom
P:3, 11. 11. 2021 10:24, DOM

Bratislava 11. novembra (TK KBS) Už po trinásty krát sa študenti stredných škôl z celého Slovenska stretnú v Bratislave na konferencii Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Počas konferencie bude prezentovaných 19 študentských prác. Záštitu nad tohtoročnou konferenciou prevzal disident a publicista, bývalý predseda Národnej rady SR František Mikloško. Účastníkov konferencie príjme prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Konferencia sa už tradične uskutoční 16.novembra, tentokrát v Centre Salvator v Bratislave. Účastníci sa stretnú prezenčne, dodržiavajúc všetky aktuálne nariadenia Úradu verejného zdravotníctva, hostia a diváci sa konferencie môžu zúčastniť online, prostredníctvom priameho prenosu, ktorý bude zverejnený na facebooku Nenápadní hrdinovia a na stránke www.november89.eu.

Súťaž Nenápadných hrdinov prebieha každoročne, v priebehu roka študenti pátrajú po vzácnych príbehoch z čias komunizmu, ich úlohou je nájsť ľudí (skupiny alebo jednotlivcov), ktorí sa zachovali hrdinsky v čase, keď štátnu moc ovládali orgány komunistickej totality v rokoch 1945 až 1989, a prostredníctvom štúdia písomných prameňov a rozhovorov s pamätníkmi zdokumentovať ich príbeh “nenápadného hrdinu”.

Tento rok sa do súťaže prihlásilo dovedna 35 študentov pod vedením 7 učiteľov, ktorým sa podarilo zdokumentovať 19 unikátnych príbehov. Študenti pochádzajú z Vranova nad Topľou, Kežmarku, Prešova, Košíc, Žiliny, Skalice a Malaciek. Zdokumentované príbehy hodnotí odborná porota v zložení predsedu občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia a historika Františka Neupauera, historika Juraja Kasardu, gymnaziálnej pedagogičky Márie Gocelliakovej, spisovateľa Petra Juščáka, novinárky Soňy Gyarfašovej, historika a publicistu Raffaela Magaldiho, a historičky Lenky Kádarovej.

Pozvanie moderovať konferenciu prijala Adriana Kemka, ktorá účastníkov prevedie celým dopoludním 16. novembra 2021. Pre študentov je však v Bratislave, už tradične, pripravený bohatší program ako len konferencia, prídu už v pondelok. Podujatie sa začne stretnutím s najvyšším ústavným činiteľom – Zuzanou Čaputovou, prezidentkou Slovenskej republiky, ktorá príjme študentov a učiteľov v pondelok 15. novembra 2021 o 15:00.  Následne je pripravený program pre samotných študentov.

Súčasťou podujatia je návšteva pietneho miesta i rozhovory s významnými osobnosťami ako sú František Mikloško, Martin Piaček, Marta B. Košíková a ďalší. Podujatie sa skončí v stredu 17. novembra.

Konferencia sa koná symbolicky v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu, ktorý je zároveň výročím Nežnej revolúcie na Slovensku aj v Česku, ktorá definitívne ukončila trvanie totalitného komunistického režimu na Slovensku a oslobodila občanov zo zovretia neslobody.

Od roku 2009 sa do projektu zapojilo 469 žiakov z celého Slovenska s 206 prácami, ktorými zdokumentovali 219 príbehov nenápadných hrdinov.

Súťaž Nenápadných hrdinov podporuje Konfederácia politických väzňov Slovenska, Nadácia Konrada Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety a z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

NH_program2021

Bratislava, konferencia, Nenapadni hrdinovia, plagat  
Kontakt pre média: Anna Kalafutová / kalafutovaani@gmail.com

Zdroj: november89.eu( TK KBS, nov, ml; pz ) 20211111032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]