[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 09. 2023   Meniny má Ľuboš, Ľubor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duchovná starostlivosť v Trnavskej nemocnici má odteraz jasné pravidlá
P:3, 11. 11. 2021 10:06, DOM

Trnava 11. novembra (TK KBS) Začiatkom novembra bola zverejnená dohoda o duchovnej starostlivosti v Trnavskej fakultnej nemocnici, ktorú ako štatutári podpísali riaditeľ nemocnice Vladislav Šrojta a duchovný správca FN Trnava Rudolf Kopinec. Stanovuje jasné pravidlá pre poskytovanie a výkon duchovnej služby.

V zverejnenom dokumente sú okrem iného definované zásady činnosti poskytovania duchovnej starostlivosti, z dohody rovnako vyplývajú povinnosti pre zdravotnícke zariadenie.

„Veľmi záležalo na osvietenosti a múdrosti personálu toho ktorého oddelenia,“ spomína Rudolf Kopinec na situácie, kedy ako nemocničný kaplán vstupoval do nemocnice. Dnes v nemocnici pôsobia dvaja kapláni a desiati dobrovoľníci - laici. Niekde sa podľa neho duchovná služba stretávala s nepochopením, personál tiež nevedel, na čo má alebo nemá duchovná služba právo.

„Myslím, že dohoda tým, že definuje štandardy a určuje rámec, vytvára bezpečné prostredie pohybu a správania pre obe strany,“ doplnil Kopinec.

Dohoda uzatvorená súčasným riaditeľom nemocnice a nemocničnou duchovnou správou v Trnave, je tiež vyvrcholením päťročného procesu, kedy trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch kreovaním duchovnej správy fakultnej nemocnice, na základe požiadaviek tak pacientov, ich rodín, ako aj samotných zdravotníkov, reagoval na aktuálne potreby.

„Boli by sme vďační za riešenie situácie na celoštátnej úrovni Ministerstvom zdravotníctva SR, rovnako aj pre iné zdravotnícke zariadenia, aby boli jasne definované štandardy na Slovensku.“ dodal Kopinec, zodpovedný tiež za lepšie fungovanie špecifickej pastorácie v nemocniciach na území Trnavskej arcidiecézy.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave / Rudolf Kopinec( TK KBS, abutt, rko, ml; pz ) 20211111030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]