[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 10. 2023   Meniny má Levoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prof. Lichner: Svätý Martin bol akčný človek, mních a evanjelizátor
P:3, 11. 11. 2021 09:04, DOM

Bratislava 11. novembra (TK KBS) Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí. Na svätého Martina drž sa, synku, komína. Na Martina medveď líha.

To je iba niekoľko z pranostík, ktoré sa spájajú so svätým Martinom. Jedenásteho novembra si pripomíname svätca žijúceho v 4. storočí. S Martinom sa najčastejšie spája epizóda, ako počas cesty na koni stretol žobráka. Nemal mu čo dať, tak sa podelil o polovicu svojho plášťa. Tak sa aj znázorňuje – na koni, s vojenským plášťom a niekedy aj s husou. 

Keď si budete pochutnávať na martinskej husi, môžete si spomenúť na iný príbeh, ako ľudia prosili Martina, aby sa stal novým biskupom vo francúzskom meste Tours. On to však nechcel – a tak sa ukryl medzi husami. Ich gagotanie ho prezradilo – a Martin voľky-nevoľky sa musel stať biskupom.

Životu svätého Martina sa venuje aj teológ prof. Miloš Lichner SJ, ktorý pôsobí ako prorektor Trnavskej univerzity. Pred dvoma rokmi vydal monografiu Život svätého Martina z Tours, v ktorej predstavil prvý slovenský preklad diela Vita Martini od Sulpicia Severa. S popredným odborníkom sa zhovárala Barbora Likavská. 

Počúvajte na Spotify alebo Youtube.

Publikácia o sv. Martinovi z Tours je prvým slovenským prekladom najstaršieho dochovaného životopisu tohto svätca od autora Sulpicia Severa zo 4. storočia. Obsahuje obsiahly úvod, v ktorom prof. Lichner vysvetľuje historický a teologický kontext doby, v ktorej žil sv. Martin z Tours.

Sulpicius Severus, ako jeho žiak a nasledovník v mníšskom živote predstavuje sv. Martina ako dokonalého nasledovateľa Ježiša Krista. Sulpicius totiž neplánoval iba zachytiť život svätca, ale ponúka aj isté teologické posolstvo. Sulpiciovo dielo je tkzv. panegyrikom - chválorečou na sv. Martina, ktorý je porovnateľný s apoštolmi a prorokmi. Po úvode nasleduje pôvodný latinský text doplnený o slovenský preklad s vedeckým poznámkovým aparátom. Čitatelia obľubujúci ranokresťanskú literatúru tak môžu sledovať ako preklad, tak aj pôvodný text.

Zdroje: TRUNI, Barbora Likavská / Archív TK KBS( TK KBS, bli, trun, ml; pz ) 20211111024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]