[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 09. 2023   Meniny má Edita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V etiópskom hlavnom meste bolo zatknutých 17 saleziánskych misionárov
P:3, 11. 11. 2021 08:27, ZAH

Etiópia 11. novembra (RV) V etiópskom hlavnom meste bolo zatknutých 17 saleziánskych misionárov a ich spolupracovníkov a 16 pracovníkov OSN. Razie sa uskutočnili v rámci preventívneho zadržiavania Tigrejčanov vládnymi silami. Zo saleziánskeho centra pre deti ulice v Addis Abebe ich odviezli na neznáme miesto.

Etiópski saleziáni poslali správu hovorcovi Pápežských misijných diel. Žiadajú v nej o modlitby za svojich bratov a spoluväzňov a za mier v krajine zmietanej konfliktom. Ubezpečujú, že ich práca nie je politicky motivovaná a že ich centrum prijíma všetkých ľudí v núdzi bez ohľadu na etnickú príslušnosť.

Okolnosti únosu saleziánskych kňazov a ich spolupracovníkov, ku ktorému došlo 5. novembra v okrese Gotera v Addis Abebe, nie sú jasné. Napriek dramatickej situácii nejde o ojedinelý jav. Vojaci vstúpili aj do katedrály Etiópskej pravoslávnej cirkvi v Addis Abebe, kde prerušili bohoslužbu a zatkli tigrejských mníchov, potvrdil pre Vatikánsky rozhlas páter Giuseppe Cavallini, misionár z Kombony, ktorý pôsobí v Etiópii už tridsať rokov. Duchovných naložili do nákladného auta bezpečnostných síl a odviezli ich na neznáme miesto.

„Aj miestna cirkev veľmi trpí,“ potvrdzuje taliansky misionár. V západnej oblasti Benisciangul militanti "doslova zrovnali so zemou našu misiu Comboni a prinútili kňazov a mníšky utiecť. Podobne v Tigraji bolo vyrabovaných veľké množstvo kostolov a misií“, dodáva. Najviac však utrpela Etiópska pravoslávna cirkev, ktorá je stotožnená s etnickou skupinou Amhara, ktorá má tradične moc, vysvetľuje otec Cavallini.

Podľa posledných správ bolo v uplynulých hodinách zabitých aj 72 vodičov pracujúcich pre Svetový potravinový program. Stalo sa tak v meste Semera, na jedinej ceste, ktorá umožňuje prejazd humanitárnych konvojov do Tigraja.

Z útržkovitých informácií, ktoré prichádzajú z Etiópie, je známe, že armáda zadržala aj 16 zástupcov OSN. Minulý týždeň bolo z krajiny vyhostených sedem vysokých predstaviteľov organizácie, ktorí boli obvinení zo zasahovania do vnútorných záležitostí Etiópie.

Konflikt v Tigraji, ktorý sa začal pred rokom, sa šíri po celej krajine. Protivládny povstalecký front sa blíži k hlavnému mestu a jeho vodcovia sa netají tým, že ich cieľom je zvrhnúť vládu premiéra Abiya Ahmeda. Prebiehajúca vojna je jedným z najkrvavejších a najkrutejších konfliktov na svete a milióny Etiópčanov trpia hladom.

Saleziáni pôsobia v Etiópii od polovice 70. rokov 20. storočia. Pôsobia v piatich regiónoch krajiny vrátane Tigraja. V súlade so svojou charizmou prevádzkujú vzdelávacie centrá pre deti a dospelých, mládežnícke centrá a centrá pre deti ulice. V súčasnosti má etiópska provincia približne 100 členov, ktorí žijú v 15 domoch po celej krajine.( TK KBS, RV, job, ml; pz ) 20211111020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]