[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánske poštové známky k Vianociam namaľoval bývalý bezdomovec
P:3, 11. 11. 2021 07:15, ZAH

Vatikán 11. novembra (TK KBS) Vatikánsky filatelistický úrad vydal 9. novembra niekoľko nových poštových známok. Vianočné motívy sú dielom niekdajšieho bezdomovca z Poľska. Ďalšie známky sa tematicky viažu na Svetový deň chudobných, na 900. jubileum Rádu premonštrátov či na minuloročnú cestu pápeža Františka do Bari. Známka venovaná kontinentu Oceánie je prvou zo série pripravovanej k jubilejnému roku 2025.

K Vianociam 2021 pripravil Vatikán dve poštové známky nesúce sa v duchu Roka Amoris laetitia. Zobrazuje Svätú rodinu s Ježiškom ležiacim na slame. Svätý Jozef má v ruke palicu s nardovým kvetom – jeho symbolom, ktorý je aj súčasťou erbu pápeža Františka. Druhá vianočná známka zobrazuje pod betlehemskou hviezdou troch mudrcov s ich darmi.

Autorom oboch kresieb na vianočných známkach je 42-ročný Adam Piekarski. Maliarsky talent poľského bezdomovca dlhodobo žijúceho v Ríme objavil pred rokom jeho krajan, kňaz z rehole redemptoristov. Priestor na umeleckú tvorbu mu poskytol pápežský almužník kardinál Krajewski v podkroví budovy Palazzo Migliori v susedstve Vatikánu, ktorá slúži na charitatívne účely.

K blížiacemu sa Dňu chudobných, ktorý bude Cirkev sláviť už túto nedeľu 14. novembra, vydal Vatikán sériu známok s reprodukciami fotografií Svätého Otca pri slávení omše s chudobnými i počas spoločného stolovania s nimi. Známky nesú názov tohtoročnej témy podľa Ježišových slov z evanjelia: „Chudobných máte vždy medzi sebou“ (Mk 14,7).

Ďalšia vatikánska poštová známka vyšla pri príležitosti 900 rokov vzniku Premonštrátskeho rádu. Zobrazuje opátstvo Prémontré podľa nákresu z roku 1656.

Poštová známka k ceste pápeža Františka do talianskeho Bari, kde sa v roku 2020 stretol s biskupmi Stredomoria v súvislosti s otázkou migrantov, nesie názov: Stredomorie – hranica pokoja. Známka zobrazuje oblasť Stredozemného mora, nad ktorým sú vystreté prosiace ruky i ruky podávajúce pomoc.

Ďalšia známka vyšla ako prvá zo série pri príležitosti príprav na blížiace sa Jubileum Cirkvi 2025. Sériu s názvom: „Ideálna púť okolo sveta na ceste k jubileu 2025“ otvára známka o Oceánii. Aktuálne Cirkev slávi 20. výročie posynodálnej apoštolskej exhortácie sv. Jána Pavla II. Cirkev v Oceánii.

Poštová známka zobrazuje ľud  putujúci ku Kristovi, ktorý k nemu vystiera ruku. Nad ľudom je planéta zem zo strany Austrálie a Oceánie, ako aj obraz Panny Márie pomocnice kresťanov s atribútom Južného kríža, ktorej sanktuárium sa nachádza v centre Sydney. Južný kríž, súhvezdie viditeľné z južnej časti pologule, je zobrazené aj na austrálskej zástave.

Pred jubileom v roku 2025 Vatikánsky filatelistický úrad postupne vydá aj ďalšie známky zobrazujúce jednotlivé svetadiely.( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20211111018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]