[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V centre Bratislavy ukončili rekonštrukciu významnej kultúrnej pamiatky
P:3, 10. 11. 2021 14:30, DOM

Bratislava 10. novembra (TK KBS) Bratislavská arcidiecéza a Farnosť sv. Martina v Bratislave úspešne ukončili rekonštrukciu historickej budovy na Rudnayovom námestí 3 v Bratislave.

Zrekonštruovaný dom prepojený s Katedrálou sv. Martina bude poskytovať potrebné zázemie pre významné návštevy, akou bola v septembri tohto roka návšteva pápeža Františka, ale aj pre umelecké zoskupenia vystupujúce v katedrále, pre sobášiacich sa či na zabezpečenie priamych televíznych prenosov z katedrály za účasti ústavných činiteľov štátu.

Spolu s renováciou Rudnayovho námestia tak vznikol v hlavnom meste reprezentatívny priestor s veľkým turistickým potenciálom.

Autormi projektu rekonštrukcie meštianskeho domu z druhej polovice 18. storočia, známeho tiež ako Waydanovský dom, sú architekti Andrej Botek a Pavol Pauliny z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave.

„Pri obnove pamiatkovo chráneného objektu sme museli zohľadniť viacero požiadaviek a predovšetkým myslieť na skutočnosť, že Katedrála sv. Martina ako korunovačný chrám bývalého Uhorska a jej okolie sú najnavštevovanejšou a turisticky atraktívnou destináciou hlavného mesta,“ uviedli.

Samotná realizácia pamiatkovej obnovy a adaptácie historického domu začala v auguste 2019.

„Naším plánom bolo ukončiť rekonštrukciu domu v súlade s plánom, a to do augusta 2021. Aj napriek pandémii, ktorá negatívne ovplyvnila naplánované práce, sme veľmi radi, že sa nám to podarilo len s minimálnym časovým posunom. Samozrejme, veľmi veľkou motiváciou na dokončenie všetkých prác bolo pre nás oznámenie Svätého Otca o jeho pláne navštíviť Slovensko.

Pracovné nasadenie všetkých zainteresovaných nakoniec umožnilo, že sme Svätému Otcovi Františkovi a jeho organizačnému a bezpečnostnému sprievodu poskytli potrebné zázemie na úrovni štandardu iných európskych metropol,“ uviedol Peter Slepčan, farár Farnosti sv. Martina v Bratislave.

Rekonštrukciu domu viedla a finančne pokryla Bratislavská arcidiecéza a Farnosť sv. Martina v Bratislave. Celkové náklady na obnovu exteriéru a interiéru historického domu a vybudovanie nového prepojovacieho objektu s Katedrálou sv. Martina v súlade s požiadavkami pamiatkarov boli vo výške 1,85 milióna eur.

„Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na rekonštrukcii dlhé roky chátrajúceho domu a pričinili sa tak o zveľadenie nielen okolia katedrály, ale celého historického stredu mesta.

Veľmi si vážim podporu Zuzany Aufrichtovej, starostky Starého Mesta, a budem rád, keď sa naša spolupráca bude naďalej rozvíjať s cieľom prezentovať domácim i návštevníkom hlavného mesta zveľadené významné miesta,“ povedal Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska.

Po oficiálnom ukončení rekonštrukcie budovy sa chce Bratislavská arcidiecéza sústrediť na vybavenie interiéru. Ďalšími cieľmi sú vytvorenie informačného stánku (info point), obchodu so suvenírmi, aj malej kaviarne. V interiéri domu by mali v blízkej budúcnosti vzniknúť expozičné priestory a depozitár, v exteriéri pribudnú miesta na sedenie a nová zeleň.

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, ba, ml; pz ) 20211110018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]