[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Francúzski biskupi prijali opatrenia na prevenciu zneužívania maloletých
P:3, 09. 11. 2021 21:14, ZAH

Francúzsko 9. novembra (RV) Konferencia biskupov Francúzska v pondelok prezentovala výsledky svojho plenárneho zasadnutia v Lurdoch. Po nedávnom zverejnení šokujúceho reportu o viac než 300 tisíc prípadov zneužívaní vo francúzskej Cirkvi spáchaných za posledných 70 rokov, sa biskupi zamerali osobitne na túto problematiku.

Prijaté opatrenia na boj proti zneužívaniam prezentoval v pondelok 8. novembra na tlačovej konferencii v Paríži predseda biskupskej konferencie Mons. Éric de Moulins-Beaufort. Biskupi požiadajú pápeža, aby do Francúzska vyslal tím vizitátorov, ktorí by zhodnotili plnenie ich misie v oblasti ochrany maloletých a navrhli potrebné opatrenia.

Na tlačovej konferencii bolo oznámených aj niekoľko ďalších rozhodnutí, ako napríklad vytvorenie kánonického trestného súdu, ktorý bude formálne zriadený 1. apríla 2022 s právomocou v prvostupňových procesoch pre všetky diecézy. Na občianskej úrovni sa rozšíri podpisovanie protokolov medzi diecézami a prokuratúrami. Tento systém už bol zavedený v 17 diecézach vrátane Paríža.

„Počúvajúc obete zneužívania a poučení správou CIASE zaujímajú francúzski biskupi postoj podriadenia sa Božiemu slovu, ktoré ich nabáda konať a prijať opatrenia, aby Cirkev plnila svoje poslanie vo vernosti Kristovmu evanjeliu,“ uviedla Konferencia biskupov Francúzska. Oznámila aj vytvorenie nezávislého celonárodného orgánu pre uznanie a odškodnenie, ktorého vedenie bolo zverené právničke Marie Derain de Vaucresson z Ministerstva spravodlivosti. Tento orgán nahrádza predchádzajúci mechanizmus vytvorený v marci 2021. Kompenzačný fond bude financovaný z predaja majetku biskupskej konferencie a diecéz.

V súvislosti so synodálnym procesom, ktorý inicioval pápež František, bolo vytvorených osem pracovných skupín, do ktorých budú zapojení laici, diakoni, kňazi, zasvätené osoby, biskupi, ako aj obete zneužívanie. Skupiny sa špecializujú na nasledovné aspekty v rámci prevencie a ochrany maloletých v Cirkvi:

„Výmena osvedčených postupov tvárou v tvár nahláseným prípadom“, „Spoveď a duchovné sprevádzanie“, „Sprevádzanie kňazov volaných na zodpovednosť“, „Rozlišovanie povolania a formácia budúcich kňazov“, „Sprevádzanie služby biskupov“, „Ako zapojiť laikov do práce biskupskej konferencie“, „Analýza príčin sexuálneho násilia v Cirkvi“, „Prostriedky ostražitosti a kontroly združení veriacich, ktorí vedú spoločný život a všetkých skupín založených na osobitnej charizme“.

Na programe je aj systematické preverovanie trestného registra všetkých pastoračných pracovníkov, laikov, rehoľníkov a klerikov, ktorí majú pracovať s maloletými, ako aj zavedenie celonárodného systému pravidelne aktualizovaných preukazov (celebretov) pre všetkých kňazov s uvedením fakulty na vysluhovanie spovede. Jedným zo zámerov je tiež zabezpečiť, aby v poradných orgánoch seminárov a formačných domov bola vždy aspoň jedna žena, aj s hlasovacím právom.( TK KBS, RV, zk, jb; rp ) 20211109027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]