[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katedrálu sv. Martina v Bratislave bude zdobiť nová socha sv. Martina
P:3, 09. 11. 2021 09:30, DOM

Bratislava 9. novembra (TK KBS) Súčasťou slávenia tohtoročného Svätomartinského trojdnia bude požehnanie novej sochy sv. Martina - patróna Bratislavskej arcidiecézy

Pri príležitosti slávenia tohtoročného Svätomartinského trídua, ktoré sa koná v dňoch 9. – 11. novembra 2021, bude dnes počas svätej omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave požehnaná socha svätého biskupa Martina z Tours, patróna katedrály a Bratislavskej arcidiecézy. Nová socha sv. Martina s miniatúrou katedrály bola vytvorená v súlade s historizujúcim neogotickým štýlom Katedrály sv. Martina v Bratislave a spĺňa parametre sakrálneho umenia, ktoré pozdvihuje dušu k modlitbe a buduje vzťah veriacich k sv. Martinovi a jeho čnostiam.

Bratislavská arcidiecéza vznikla v roku 2008 na základe dekrétu pápeža Benedikta XVI. o reorganizácií diecéz na území Slovenska. A práve vznik samostatnej Bratislavskej arcidiecézy zmenil význam dovtedajšieho Dómu sv. Martina, z ktorého sa tak stala metropolitná katedrála - Katedrála sv. Martina. Zmena štatútu z dómu na katedrálu spustila proces vytvorenia sakrálnej sochy patróna hlavného chrámu Bratislavy.

sv. Martin

„Túžba stvárniť biskupa sv. Martina, patróna chrámu, existuje už veľa rokov, čoho dôkazom sú aj vitráže pochádzajúce z obdobia regotizácie chrámu v sedemdesiatych rokoch 19. storočia. Jedna z nich zobrazuje aj svätého biskupa Martina z Tours. Rovnako, katedrálu zdobí aj monumentálne umelecké dielo Georga Raphaela Donnera z roku 1735. Toto výnimočné súsošie zachytáva najznámejší príbeh Martina, vojaka deliaceho sa o svoj plášť so žobrákom. Avšak sakrálne zobrazenie biskupa sv. Martina, patróna katedrály a novovzniknutej Bratislavskej arcidiecézy, nám doteraz chýbalo,“ uviedol Peter Slepčan, farár Farnosti sv. Martina v Bratislave.

Sakrálnu sochu sv. Martina, ktorej vzhľad je inšpirovaný spomínaným zobrazením sv. biskupa Martina z Tours na vitráži katedrály, vyrobila stolárska dielňa Ferdinand Stuflesser 1875 z talianskeho mestečka Ortisei v Južnom Tirolsku. V dielni, ktorá má viac ako 145 ročnú tradíciu v tvorbe sakrálneho umenia, vytvorili na prelome 19. a 20. storočia aj ostatné neogotické oltáre, ktoré sa nachádzajú v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Realistická socha sv. Martina je vyrobená z lipového dreva najvyššej kvality. Na jej niekoľkomesačnej tradičnej ručnej výrobe sa spoločne podieľalo šesť remeselníkov.

Svätý Martin, patrón Bratislavskej arcidiecézy a katedrály, ktorý v 4. storočí zohral významnú úlohu vo vývoji kresťanstva v Európe, prešiel dlhú cestu, až si ho samotný ľud v roku 371 zvolil za svojho biskupa. A hoci bol biskupom a váženým človekom, netúžil po sláve a obdive, neustále sa venoval dobročinnosti, starostlivosti o chorých a ľudí v núdzi.

Založil viac ako 3 500 nových farností a niekoľko kláštorných spoločenstiev. Svoj život dožil 8. novembra 397 v kláštore. Pochovali ho 11. novembra neďaleko francúzskeho mesta Tours, kde dnes stojí Bazilika sv. Martina. A práve „Viera ako cesta“ je témou dnešnej večernej svätej omše, prvého dňa slávenia Svätomartinského trojdnia v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

Príbeh svätého Martina je inšpirujúci a stále aktuálny aj v dnešnej dobe. Je v plnom súlade s posolstvom Evanjelia, v ktorom Ježiš Kristus cíti s každým trpiacim a chudobným. Toto posolstvo zdôrazňuje aj Svätý Otec František, keď hovorí, aby sme nekonali dobré skutky preto, aby ľudia chválili a obdivovali našu štedrosť, ale aby sme boli schopní zastaviť sa a pozreli sa do tváre osoby, ktorá žiada o pomoc.

Dobročinnosť sv. Martina je vzorom aj pre každoročne organizovanú Svätomartinskú dobročinnú zbierku Bratislavskej arcidiecézy, ktorej cieľom je pomôcť ľuďom v núdzi a podporiť projekty aj mimo územia arcidiecézy. Tento rok bude finančný výťažok zbierky venovaný na výstavbu domu pre seniorov z Moravy, ktorí nemajú prostriedky na obnovu svojich domov zničených tornádom koncom júna tohto roka.

TK KBS informovala Bratislavská arcidiecéza( TK KBS, ba, ml; pz ) 20211109015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]