[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenský skauting prináša prvé informácie o Betlehemskom svetle
P:3, 08. 11. 2021 14:40, DOM

Bratislava 8. novembra (TK KBS) Skauti a skautky zo Slovenského skautingu majú za sebou bohatú, cez tri desaťročia overenú tradíciu Betlehemského svetla na Slovensku. Zároveň majú už aj v praxi otestovanú redukovanú (a vzhľadom na pandemickú situáciu bezpečnú) verziu spôsobu šírenia malého skromného plamienka. Aj teraz sú pripravení, majú nasadenie a v neposlednom rade aj chuť priniesť symbol Vianoce aj tento rok.

Z roku 2020 už vieme, že veľké plány v takto náročných časoch musia byť podporené aj záložným plánom B, ba dokonca C. Všetko paralelne pripravované, čakajúc na nové opatrenia platné pre aktuálne obdobie. Je nám teda jasné, že nasadenie treba zdvojnásobiť a hoci sa z plánov bude realizovať len tretina, je dobré (ba priam žiadané), aby sme neostali v slepej uličke prekvapenia, ale aby sme vedeli z rukáva vytiahnuť presný postup, uvádzajú skauti na stránke betlehemskesvetlo.sk

Prvé informácie

Čas je opäť, aj v tomto roku, veľmi relatívny. Hoc je samotný príchod a distribúcia Betlehemského svetla za dverami, tak aj napriek tomu je ďaleko, aby sme vedeli povedať presný a detailný harmonogram. Pokúsime sa ho teda aspoň načrtnúť spoločne so základnými variantami, píšu skauti.

Plánovaný harmonogram

Všetko je ešte ďaleko na to, aby sme vedeli povedať, či tohtoročné Betlehemské svetlo pôjde podľa klasického alebo redukovaného harmonogramu. No už teraz vás vieme informovať o konkrétnych dátumoch a variantoch, aby ste vedeli lepšie naplánovať prevzatie a následné udržiavanie Betlehemského svetla.

- 11. 12. – príchod Betlehemského svetla na Slovensko
- 12. 12. – odovzdanie Svetla poľským a ukrajinským skautom
- Plán A: 18. 12. – vlakový rozvoz po Slovensku
- Plán B: 11. – 12. 12. – Svetlo v krajských mestách + 13. – 18. 12. – šírenie Svetla medzi zbormi v oblastiach
- 18. – 24. 12. – distribúcia Svetla v regiónoch a mestách

Snažíme sa pre vás zabezpečiť čo najviac informácií ohľadom dostupnosti Betlehemského svetla na našej interaktívnej mape. Je nám však jasné, že vzhľadom na charakter šírenia Svetla – odpálením zo sviečky na sviečku, je v mape zaznačený len vrcholček ľadovca. Predpokladáme, že dostupnosť Betlehemského svetla je mnohonásobne vyššia. Častokrát sa stačí spýtať vo vašom regióne či kostole, dodávajú skauti.

-

Po prvý raz prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku.

Svetlo tradične odpaľujú na ekumenickej slávnosti vo Viedni, kam ho z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme prinesie Dieťa svetla - rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým.

Táto predvianočná tradícia nosenia Betlehemského svetla - symbol šírenia ľudskej lásky, porozumenia a nádeje - má teda na Slovensku už tridsaťročnú tradíciu.

-
Zdroj: Betlehemské svetlo( TK KBS, bsv, ml; pz ) 20211108032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]