[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež prijal prezidenta Abbása: Jeruzalem má hodnotu Svätého mesta
P:3, 05. 11. 2021 12:25, ZAH

Vatikán 5. novembra (RV) Vo štvrtok 4. novembra navštívil Vatikán prezident Palestínskeho štátu Mahmúd Abbás. Na poludnie ho pápež František prijal na audiencii, ktorá trvala takmer hodinu. Palestínsky prezident ďalej absolvoval rozhovory so štátnym sekretárom kard. Pietrom Parolinom a so sekretárom pre vzťahy so štátmi Mons. Paulom Richardom Gallagherom.

Ako uvádza tlačová správa Svätej stolice, počas srdečných rozhovorov na Štátnom sekretariáte boli potvrdené dobré vzťahy medzi Svätou stolicou a Palestínskym štátom a riešili sa bilaterálne otázky spoločného záujmu. Okrem toho „bola uznaná potreba podporovať ľudské bratstvo a mierové spolužitie medzi rôznymi náboženstvami“.  Ďalej v správe čítame:

„Pokiaľ ide o mierový proces medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, bolo zdôraznené, že je absolútne nevyhnutné obnoviť priamy dialóg s cieľom dosiahnuť riešenie v podobe dvoch štátov, a to aj za pomoci intenzívnejšieho úsilia medzinárodného spoločenstva.

Napokon bolo zdôraznené, že Jeruzalem musia všetci uznať ako miesto stretnutia, a nie konfliktu, a že jeho štatút musí zachovať jeho identitu a univerzálnu hodnotu ako Svätého mesta pre všetky tri abrahámovské náboženstvá, a to aj prostredníctvom osobitného medzinárodne zaručeného štatútu.

Nakoniec sa pozornosť upriamila na naliehavú potrebu pracovať pre mier, vyhýbať sa použitiu zbraní a bojovať proti všetkým formám extrémizmu a fundamentalizmu.“

Palestínsky prezident daroval pápežovi Františkovi knihu o Bazilike Narodenia Pána v Betleheme a jantárové vyobrazenie jaskyne Narodenia Pána. Svätý Otec okrem iného obdaroval Mahmúda Abbása bronzovým odliatkom znázorňujúcim gesto vrúcneho stisku rúk na pozadí Svätopeterskej kolonády, so ženou s dieťaťom a loďou s migrantmi a nápisom „Naplňme svoje ruky rukami iných“.

Ďalšími darmi pápeža bol text jeho tohtoročného Posolstva ku dňu pokoja,  Dokument o ľudskom bratstve a obrazová publikácia o modlitbovom momente Statio Orbis 27. marca 2020 na Námestí sv. Petra v dobe, keď v Taliansku dramaticky vrcholila prvá vlna pandémie.( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20211105025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]