[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začala sa obnova mariánskeho súsošia na hradnom kopci v Nitre
P:3, 05. 11. 2021 10:34, DOM

Nitra 5. novembra (TK KBS) Nitrianske biskupstvo pristúpilo k obnove Mariánskeho súsošia na hradnom kopci. Pilier so sochou Panny Márie Immaculaty a sochami svätcov, alebo Morový stĺp, ako ho v Nitre často nazývajú a označujú, bol naposledy renovovaný v rokoch 1992 – 2008. Aktuálna obnova je naplánovaná tak, aby mohla byť ukončená najneskôr v roku 2022.

V roku 2020 nechalo Nitrianske biskupstvo pilier vyčistiť pomocou vodnej pary, vďaka čomu boli odstránené vonkajšie prachové nánosy či náletová zeleň rastúca medzi sochami. Povrch súsošia po odstránení nánosov a nečistôt však zjavil aj potrebu opätovného zásahu reštaurátorov. Vo veľmi zlom stave bola najmä socha Panny Márie Immaculaty, z ktorej opadalo zlátenie. Socha tak bude pozlátená tenkým plátkovým zlatom. Niektoré časti súsošia je potrebné dotmeliť a ochrániť pred stojacou dažďovou vodou, aby nepoškodzovala plochy v okolí sôch a neumožňovala rast náletovej zelene, ale plynule odtekala. Obnovu Mariánskeho súsošia financuje Nitrianske biskupstvo z vlastných zdrojov v odhadovanej výške 15-tisíc eur.

Vrcholnobarokové súsošie je situované na južnom svahu hradného kopca. Postavené bolo z rozhodnutia vtedajšieho nitrianskeho biskupa Imricha Esterházyho v roku 1750 sochárom Martinom Vogerlem na pamiatku veľkých morových epidémií v rokoch 1710 a 1739. Signatúra autora a datovanie sa nachádzajú na južnej strane súsošia. Kolaudácia novozreštaurovanej pamiatky sa uskutočnila dňa 29.4.2008.

Súsošie je zhotovené z viacerých typov kameňa, pôvodne bolo polychromované a zlátené. Jeho výška je 11 metrov. Dispozícia podstavca súsošia so štyrmi volútami v nárožiach je riešená konvexne so skosenými hranami. Volúty sú zdobené motívom rokaja a akantovými listami. Vo vnútornej strane volút sa nachádzajú sediace figúry anjelov. Plochy medzi volútami vypĺňajú reliéfy, predstavujúce časť mariánskeho cyklu (Navštívenie, Zvestovanie, Zasnúbenie, Nanebovzatie). Pod reliéfom Nanebovzatia je situovaná kartuša s erbom biskupa Eszterházyho.

Na rímse sa nachádzajú štyri hlavné plastiky – sochy uhorských kráľov a svätcov: sv. Štefan, sv. Ladislav, sv. Imrich a pražský biskup sv. Vojtech. Hornú časť súsošia tvorí pilier, zdobený polkruhovými nikami s rokajmi, ktoré tvoria pozadie dekoratívnych váz. Strednú časť piliera zdobia esovite zahnuté volúty, zdobené perličkami, rokajmi a akantmi. Celá plocha piliera je ešte zdobená reliéfmi pásky v kombinácii s akantom a rokajom. Pilier ukončuje dekoratívne riešená hlavica, zdobená boltcami, rokajmi a mriežkou. Na hlavici je situovaná socha Panny Márie Immaculaty.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml pz ) 20211105020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]