[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Indický biskup prosí o milodary: Nevieme zaplatiť za elektrinu či hostie
P:3, 05. 11. 2021 08:25, ZAH

India 5. novembra (TK KBS) Medzi 174 katolíckymi diecézami v Indii je niekoľko veľmi mladých biskupstiev. Za posledných sedem rokov tu vzniklo sedem nových katolíckych diecéz. Mnohé z nich sa oddelili od jestvujúcich, pretože počty veriacich prudko vzrástli. To bol aj prípad diecézy Sultanpet v štáte Kerala v južnej Indii. 

Katolíci v diecéze Sultanpet sú prevažne jednoduchí robotníci, ktorým slúži 55 kňazov. V Indii nejestvuje cirkevná daň, a štát neposkytuje platy pre kňazov. Všetko potrebné na živobytie a pokrytie výdavkov dostávajú od diecézy. Tej prispievajú samotní veriaci malými príspevkami a omšovými milodarmi. Kľúčovou pomocou pre kňazov aj farnosti sú milodardy, pandémia však oklieštila aj tento skromný zdroj príjmu.

„Už pred pandémiou ochorenia COVID-19, výdavky na živobytie v Indii stúpli natoľko, že sme našim kňazom nedokázali poskytnúť primeraný mesačný plat. V súčasnosti sa pandémia veľmi dotkla i našich veriacich,“ hovorí biskup zo Sultanpetu Peter Abir Antonysamy. Obyvatelia Sultanpetu si nemôžu dovoliť venovať Cirkvi žiadny príspevok. Trápi ich nedostatok pracovných miest a zlý stav hospodárstva. Kostoly sú zväčša zavreté alebo sa na liturgii môže zúčastniť len malé množstvo ľudí.

„Neverili by ste, že občas je pre nás ťažké zabezpečiť dokonca hostie a víno či zaplatiť účty za elektrinu vo farských kostoloch. Zdvorilo Vás preto prosíme o niekoľko omšových milodarov pre našich kňazov, aby sme im mesačne mohli prispievať na živobytie. Vďaka nim podporíme aj mnohé pastoračné úlohy,“ opisuje biskup Antonysamy.

Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi chce podať pomocnú ruku aj v takýchto situáciách. „Formou omšového milodaru môžete pomôcť kňazom v diecéze Sultanpet v ich službe, aby sa veriaci v diecézach, ako je aj Sultanpet naďalej mohli stretávať na slávení Eucharistie,“ informoval Miroslav Dzurech z ACN. „Zároveň tak môžete pridať duchovnú obetu za zosnulých pred bránami neba, pre ktorých je svätá omša tým najväčším darom,“ dodal. 

Zdroj: ACN( TK KBS, acn, ml; pz ) 20211105017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]