Trnava 4. novembra (TK KBS) Trnavská novéna bude v tomto roku tematicky spätá s mimoriadnym Rokom sv. Jozefa, ktorý vyhlásil Svätý Otec František pri príležitosti 150. výročia vyhlásenia ženícha Panny Márie za patróna celej Cirkvi.
Do otvorenia tohto 78. deväťdňového cirkevného sviatku na počesť Trnavskej Panny Márie zostáva už iba niekoľko dní. Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu na Slovensku bude potrebné počas Novény aj tento rok dodržiavať prísne epidemiologické opatrenia.
Zázračný obraz Bohorodičky, ktorý zachránil v minulosti Trnavu pred viacerými tragédiami, bude na hlavný oltár Baziliky sv. Mikuláša prenesený na začiatku úvodnej hlavnej svätej omše v sobotu 13. novembra. Matka Božia na obraze na hlavnom oltári bude opäť bdieť nad pútnikmi počas deviatich dní od 13. do 21. novembra.
Keďže sa na Slovensku postupne zhoršuje epidemiologická situácia, Trnavská novéna 2021 bude prebiehať s obmedzenou účasťou verejnosti. Sväté omše sa od soboty 13. novembra do nedele 21. novembra budú sláviť denne ráno, predpoludním, popoludní a večer (o 6:30, 8:00, 10:00, 16:00 a 18:00). V nedeľu 14. novembra bude harmonogram svätých omší trochu pozmenený (o 7:30, 9:00, 10:30, 16:00 a 18:00). Takisto záverečný deň novény bude mať pozmenené časy svätých omší (o 7:30, 9:30 - s procesiou, 16:00 a 18:00).
Každý ročník Trnavskej novény má už tradične svoje motto. Tým tohtoročným je poukázanie na osobnosť sv. Pestúna Ježiša Krista: „Sv. Jozef - orodovník, opora a sprievodca v ťažkých chvíľach“.
Kazateľmi hlavných svätých omší o 18:00 budú slovenskí i zahraniční biskupi a generálny vikár Trnavskej arcidiecézy, ktorí nám pomôžu zamýšľať sa nad charakteristickými črtami tohto veľkého svätca i v zmysle modlitby „vyjadrujúcej nábožnosť a dôveru“ voči sv. Jozefovi, ale aj „určitú výzvu“, patriacej k osobnej zbožnosti Svätého Otca Františka: „Slávny patriarcha sv. Jozef, ktorého moc dokáže urobiť možnými veci nemožné, príď mi na pomoc v týchto chvíľach úzkosti a ťažkostí. Vezmi pod svoju ochranu situácie tak ťažké a náročné, ktoré ti zverujem, aby mali šťastlivé vyriešenie. Môj milovaný Otec, všetku svoju dôveru vkladám do teba. Nech sa nepovie, že som ťa vzýval márne; a pretože ty všetko môžeš u Ježiša a Márie, ukáž mi, že tvoja dobrota je taká veľká ako tvoja moc. Amen.“
V priebehu Novény budú pútnikom k dispozícii mnohí kňazi, aby sprostredkovali Božie odpustenie úprimným kajúcnikom, ktorí prídu k nohám Božej Matky do Trnavy. Pre tento účel bude Bazilika sv. Mikuláša otvorená denne od 7:00 do 12:00 a od 15:00 do 18:00. Otvorená bude však i pre tých veriacich, ktorí sa prídu súkromne pomodliť k nohám Božej Matky do Trnavy, ale bez toho, aby dochádzalo k zhromažďovaniu veriacich a k porušeniu prísnych hygienických opatrení.
Keďže tohtoročná Trnavská novéna sa bude opäť sláviť za obmedzenej účasti veriacich, i tento rok bude viac mediálnou. Všetci veriaci na Slovensku, ale i v zahraničí, budú môcť byť účastní na hlavných svätých omšiach cez televízne či rozhlasové prijímače. Priame prenosy z Trnavskej novény budú môcť sledovať naživo vďaka slovenskej katolíckej televízii LUX a počúvať naživo vďaka slovenskému katolíckemu rádiu LUMEN. V sobotu 20. novembra bude svätá omša v maďarskom jazyku o 11:30. Jej hlavným celebrantom bude diecézny biskup rakúskej diecézy Eisenstadt, Mons. Egidije Ivan Živković (nem. Ägidius Johann Zsifkovics). Do domácností slovenských i maďarských rodín ju v priamom prenose prinesie Slovenská televízia RTVS.
Obraz Bohorodičky dal podľa viacerých predpokladov namaľovať ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy. Je kópiou ikony z Kostola sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš. Počas roka je umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke gotickej baziliky. Novéna v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša je každoročne príležitosťou na duchovnú obnovu a zároveň aj pripomenutím si mimoriadnych historických udalostí slzenia tohto obrazu Trnavskej Panny Márie, ktoré siahajú až do roku 1663. Vtedy bola na jej príhovor Trnava zachránená pred tureckými vojskami, 21. novembra 1710 opäť na jej príhovor prestal v meste pustošiť mor. Na pripomenutie si týchto udalostí sa v Trnave slávi, s obmenami formy, už 78 rokov deväťdňová pobožnosť, ktorá nesie názov Trnavská novéna.
Plagát k Trnavskej novéne 2021