[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach zorganizovali vigíliu Zapáľme svetlo obetiam potratov
P:3, 04. 11. 2021 15:03, DOM

Košice 4. novembra (TK KBS) Už po dvanástykrát sa konala v deň Spomienky na všetkých verných zosnulých v Košiciach modlitbová dušičková vigília Zapáľme svetlo obetiam potratov. Pred Centrom umelého oplodnenia Helios stáli od rána do popoludnia dobrovoľníci, rôzne spoločenstvá a skupiny. Modlili svätý ruženec, pobožnosť krížovej cesty či liturgické modlitby zo žaltára za nenarodené deti. Po skončení modlitieb pripravili konferenciu venovanú obetiam nenarodených detí.

Ako prvý vystúpil Dušan Škurla, koordinátor Úradu apoštolátu ochrany života v Košickej arcidiecéze, ktorý priblížil problematiku Zapáľme svetlo obetiam potratov. S témou Päť rokov pochovávania potratených detí do spoločného hrobu vystúpil farár farnosti Kráľovnej pokoja Miroslav Gira. Nakoniec nasledovalo svedectvo manželov, ktoré pochovali svoje dieťa ešte pred narodením. Potom nasledovala svätá omša v kostole Kráľovnej pokoja vo Farnosti Košice – Juh, ktorú celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Bola obetovaná za nenarodené deti a ich matky.

Plné znenie homílie arcibiskupa Bernarda Bobera

Milí bratia v kňazskej službe, drahí bratia a sestry v Kristovi!

Boh človeku daruje zo svojho života a poveruje ho, aby ho zveľaďoval a vážil si ho. Boh nám zveril najvyššiu misiu – chrániť život (GS 51). Kto teda chráni život, chráni svetlo pre ľudstvo, ochraňuje nádej ľudí v dobrú budúcnosť.

Ľudský život sa najlepšie rozvíja a dozrieva v rodine založenej na manželstve muža a ženy. Rodičia formujú deti a deti menia rodičov. Mnohí rodičia sú napriek náročnosti úlohy ochotní vzdať sa pohodlia, veľkej časti súkromia, svojho času, množstva túžob a zakladajú si rodinu, obetujú jej úsilie a starostlivosť. Otec a mama sú darom pre dieťa a dieťa je darom pre nich i pre svet.

Práve takéto základné princípy a nemeniteľné základy života ohlasujeme a verejne sa k nim hlásime. Neukazujeme svoju silu a nemáme žiadne bočné úmysly. Nedemonštrujeme nijaké tajné záujmy, ale chceme sa postaviť za hodnoty, ktoré sú pre náš život podstatné a jasné.

Život s Ježišom sa stáva svetlom v tmách dnešných dní. Dať sa do služby, nechať sa osloviť, byť dobrovoľníkom v rôznych organizáciách a spoločenstvách, ktoré robia konkrétne kroky na záchranu života a rodiny – to je pozvánka pre všetkých, čo ste prejavia záujem a vôľu dať sa do služby Evanjelia. Misia pro-life organizácií a misia všetkých veriacich ľudí, potrebuje povzbudenie a podporu.

Vyžaduje si to odvahu vyjadriť svoje postoje za život verejne. Nesie to so sebou riziko výsmechu a pohŕdania. No, nebojme sa tak urobiť z lásky k Ježišovi, nebojme sa slúžiť životu podľa jeho Evanjelia.

Svätý Pavol apoštol nás vyzýva: Ak žijeme v Duchu, podľa Ducha aj konajme! (Gl 5, 25). Vo všetkej vážnosti vnímajme ľudský život, lebo Ježiš nám v evanjeliu pripomína, že prijať dieťa znamená prijať jeho samého a že Nebeský otec nechce, aby zahynul čo len jediný z týchto maličkých. (Mt 18, 1-14).

Z mnohých strán na nás doslova útočí jednostranný pohľad, že neplánované alebo dokonca nechcené tehotenstvo je vždy iba príťaž. Ponúkaných je mnoho možností ako sa jednoducho a rýchlo zbaviť takého nevyžiadaného problému. Ale stále je málo hlasov, ktoré vysvetľujú, ako sa tento „problém“ môže premeniť na príležitosť prežívať čosi krásne a vzácne. Ak nepočuť viac alternatív ako život zachrániť a zachovať, než ho zničiť, znamená to len jedno – že naše hlasy sú stále slabé. Ozvime sa aj za možnosť aspoň predĺžiť lehotu na rozmyslenie pred tak vážnym rozhodnutím ženy – zničiť život, alebo ho zachrániť.

Áno, neúnavne musíme ohlasovať, že ľudský život je najvyššou hodnotou a požehnaním. Je veľkým požehnaním, lebo je nesmiernym dobrom, aj vo veľmi zlých podmienkach - náročných i tragických. Je dobrom, po ktorom je treba túžiť, vždy so zodpovednosťou, vždy s nasadením seba samého, v láske a službe.

Pápež František pri návrate z návštevy Slovenska na palube lietadla povedal –  Potrat, je viac ako problém, je to vražda. Kto podstupuje alebo koná potrat, vraždí, o tom niet pochýb.

Jasné slová pápeža prevyšujú všetky tragické okolnosti a jednotlivé výnimočné prípady, ktoré si vyžadujú osobitné posudzovanie. Princíp je však jasný a nemenný – počaté dieťa má právo na život!

Drahí bratia a sestry! Vážme si a chráňme každý ľudský život. Toto je naša misia. Vážme si aj ten svoj život a život či zdravie ľudí okolo nás.

V tejto dobe pandémie vychádzali často aj z kruhov samotných pro-liferov zneisťujúce názory o nejasnom pôvode očkovacích látok, či nemorálnosti samotných vakcín. Veľa polemiky, podozrievania a nenávisti vyšlo na povrch. Až som mal chvíľami pocit, že naša misia pro-life sa mení na misiu anti-vax!

Chcel by som preto všetkých našich obetavých pro-liferov poprosiť, aby aj v tejto naoko nepodstatnej záležitosti boli za jedno a dôverovali Svätému Otcovi. Jeho názor, vysvetlenie a postoj k tejto téme je viac než jasný, podobne ako v téme potratov či ochrany života. Amen

V týchto dňoch častejšie navštevujeme cintoríny. Práve v tomto čase pro-life aktivisti chcú poukázať na zbytočné zabíjanie malých a nevinných nenarodených ľudí. Ako uviedol Dušan Škurla: ,,Naša pamäť by sa  mala rozšíriť aj na potratené deti. Tí tvoria špeciálnu kategóriu zosnulých. Nie iba tým, že sú najmladší z nás, ale aj preto, že ich smrť by nás mala zarmútiť najviac. Spoločnosť už na ňu nereaguje zo zármutkom. Svietca nie je len symbol, ale je to aj symbol tepla, symbol lásky,“ uviedol koordinátor Úradu apoštolátu ochrany života v Košickej arcidiecéze

Tento rok sa prišlo na modlitbovú reťaz modliť viac ľudí, ako minulý rok aj napriek tomu, že niektorí sa modlili priamo duchovne zo svojich  domov. „Mám radosť z toho, že ľuďom aj napriek pandémií záleží na ochrane života, na ochrane najmenších z nás. Tento rok prišli modlitebníci, ktorí dá sa povedať, že sú skalný a s veľkou radosťou, keď sme ich oslovili prišli. Naozaj mám z toho veľkú radosť.

Oslovili sme aj nových a bola som prekvapená, že po oslovení, povedali áno. Áno, životu. Veľmi si cenním ich ochotu a odhodlanie. Aj napriek tomu, že tam minimálne hodinu stáli, modlili sa a mrzli,“ povedala Ivana Kovalova, predsedníčka organizácie Deti sv. Alžbety, o.z.

Zdroje: Košická arcidiecéza / Janka Mičkaninová Pavelová( TK KBS, ke, jmp, ml; pz ) 20211104022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]