[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Umučeným politickým väzňom odhalili pamätnú tabuľu na cintoríne
P:3, 03. 11. 2021 11:24, DOM

Bratislava 3. novembra (TK KBS) Na Martinskom cintoríne v Bratislave Konfederácia politických väzňov Slovenska odhalila pamätnú tabuľu popraveným a umučeným politickým väzňom, ktorí sú pochovaní na tomto cintoríne pri príležitosti 70. výročia ich popráv. Pamätná tabuľa je umiestnená na pamätnom hrobe popravených Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára a osobitne sú na nej uvedení popravení, ktorých hroby sú zrušené: Bernard Jaško, Pavol Kalinaj a Tomáš Chovan. Hroby niektorých iných popravených sa podarilo zachovať.

Na úvod všetkých privítal predseda KPVS Peter Sandtner a pamätnú tabuľu odhalili bývalý politický väzeň Branislav Tvarožek a neter umučeného politického väzňa Ivana Roštára Zuzana Onderiková. Sviečky k tabuli položili dcéry politických väzňov Ľudmila Horváthová a Jarmila Morbacherová.

Následne predniesla príhovor neter umučeného Ivana Roštára Helena Sališová a dcéra politického väzňa Ľudmila Horváthová prečítala list od dcéry popraveného Pavla Kalinaja Beatrix Smerekovskej z Nemecka.

Program bol ukončený dodatočnými pohrebnými obradmi za popravených a umučených, ktoré vykonal prasynovec popraveného Antona Tunegu, syn politického väzňa Františka Herényiho a farár v Bratislave - Dlhých Dieloch Štefan Herényi.

Celá udalosť bola zaznamenaná na videozáznam, aby ju mohli vidieť príbuzní popravených a umučených, ktorí sa nemohli zúčastniť. K dispozícii je TU.

TK KBS informoval Peter Sandtner( TK KBS, psa, ml; pz ) 20211103038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]