[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 13. 09. 2024   Meniny má Ctibor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave zorganizovali vedecký seminár Alois Kolísek a Slovensko
P:3, 02. 11. 2021 10:27, DOM

Bratislava 2. novembra (TK KBS) V Múzeu Mesta Bratislavy sa konal v uplynulých dňoch vedecký seminár Alois Kolísek a Slovensko. Zorganizovali ho pri príležitosti 90. výročia od jeho smrti. Tento kňaz, katechéta, učiteľ, slovakofil,  publicista, politik, propagátor slovenskej kultúry sa narodil 1. apríla 1868 v Protivanove na Morave v rodine, ktorá mala 12 detí, a z osmich synov sa šiesti stali kňazmi.

Gymnázium a nižšie teologické štúdia získal v Brne, vyššie v Ríme na pápežskej  univerzite Urbaniana a na Akadémiií sv. Tomáša Akvinského. Vysvätený bol v roku 1891, doktorát filozofie získal v roku 1893, pôsobil na viacerých miestach ako kaplán, v rokoch 1894 - 98 pôsobil ako duchovný v ústave pre hluchonemých v Ivančiciach, v rokoch 1898 - 1918 vyučoval náboženstvo aj iné predmety na reálke v Hodoníne.

V Ríme intervenoval v prospech Andreja Hlinku, keď ho biskup Párvy v roku 1907 suspendoval. Stál pri zrode dočasnej vlády Vavra Šrobára v Skalici. 1. novembra 1918 bol menovaný profesorom estetiky a slovenského jazyka a literatúry na bohosloveckej fakulte v Bratislave. Prešiel do Bratislavy, kde sa stal jednou z vedúcich osobností kultúrneho života v meste a tu prežil poslednú dekádu svojho života. Pôsobil  ako profesor na teologickej fakulte v Olomouci, prednášal filozofiu i v kňazskom seminári v Trnave.

V roku 1921 pripravil kultúrny program pri vysviacke prvých troch slovenských biskupov v Nitre. V roku 1923 bol menovaný Monsignorom. Jeho život bol naplnený intenzívnou prácou, bol členom viacerých dobročinných, umeleckých, osvetových spolkov a udržiaval kontakty s mnohými osobnosťami vtedajšieho verejného života. Je autorom mnohých štúdií, článkov z oblasti náboženstva, umenia i politiky.

Zomrel v nemocnici v Brne 25. Augusta 1931. Pochovaný je na známom moravskom pútnickom mieste Hostýne.  Jeho pôsobenie v Bratislave pripomína i dnes pamätník na Františkánskom námestí a Kolísková ulica.

Veľmi zaujímavý seminár prispel k pripomenutiu si a oživeniu jeho života a diela v pamäti verejnosti. Otvorila ho vo Faustovej sieni Múzea Mesta Bratislavy Zuzana Palicová, poverená vedením Múzea mesta Bratislavy, ktorá pripomenula, že Kolísek formoval kultúrny život v Bratislave po vzniku Československa i nadčasovosť jeho odkazu, i to, že uskutočnením seminára v deň výročia vzniku  Československej republiky si chce Múzeum túto udalosť pripomenúť. Doc. Luboš Kačírek z katedry etnológie a muzeológie, Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave  priblížil prítomným pozostalosť Aloisa Kolíska v Slovenskom národnom archíve v Bratislave, Archíve mesta Bratislavy Literárnom archíve Slovenskej národnej knižnice v Martine.

Z jeho pozostalosti je možné vyčítať  mnoho informácií o jeho rodine, štúdiách, činnosti, spoločenských aktivitách, organizovaní púti do Ríma a Lúrd, a vďaka zachovanej korešpondencií  i o kontaktoch s verejne činnými osobnosťami duchovného, kultúrneho, politického, spoločenského života, ale i s obyčajnými ľuďmi, ktorí sa na neho obracali v rozličných situáciách. Priblížil blízky vzťah Kolíska s Andrejom Hlinkom, ktorý sa síce po vzniku ČSR zmenil, ale ich priateľstvo pretrvalo a Hlinka sa s ním lúčil pri jeho pohrebe. 

Marek Junek z Moravského zemského muzea v Brne zoznámil s Kolískovou činnosťou poslanca Revolučního Národního shromáždení v rokoch 1918 - 1920, kde bol členom tzv. Slovenského klubu a najviac sa prejavoval v oblasti kultúry a usiloval sa o podporu slovenských kultúrnych inštitúcií a školstva.

Edita Bugalová, riaditeľka Hudobného múzea v Bratislave predstavila Kolíska aj ako hudobníka, výtvarníka, organizátora kultúrneho života a zberateľa. V spolupráci s Dobroslavom Orlom mali výrazný vplyv na formovanie vtedajšieho hudobného života na Slovensku.

 

Profesor Róbert Letz z Katedry histórie, Pedagogickej fakulty UK v Bratislave sa venoval aktivitám Aloisa Kolíska v Slovenskej lige na Slovensku,  ako pedagóg  chápal dôležitosť školy,  sa angažoval najmä ako predseda jej Školskej matice, ktorá sa venovala zakladaniu a podpore školám na území, kde Slováci žili v menšine a tiež sa angažoval v literárnom odbore Slovenskej ligy.  Pripomenul, že Kolísek inicioval okrem iného aj stavbu pomníka obetiam černovskej tragédie na cintoríne v Černovej i sochu Pavla Orságha Hviezdoslava v Bratislave.

Riaditeľka Záhorského múzea v Skalici Viera Drahošová priblížila Kolískove kontakty v rokoch, keď pôsobil v Hodoníne, so Záhorím a Skalicou, kde veľmi úzko spolupracoval s MUDr. Pavlom Blahom a ThDr. Ľudovítom Okánikom pri organizovaní podujatí, vzdelávaní, zakladaní spolkov na moravsko - slovenskom pomedzí.

Tomáš Gronský z Masarykovho múzea v Hodoníne sa venoval kultúrnym, náboženským a národným aktivitám Aloisa Kolíska počas jeho pôsobenia v Hodoníne v rokoch 1898 - 1918. Jeho byt bol centrom, kde sa vtedy stretávalo mnoho domácich i zahraničných osobností. Konštatoval, že v súčasnosti už nie je zachované ani miesto jeho bydliska, ani budova školy v ktorej vyučoval. Všetci prednášajúci sa zmienili o jeho kontaktoch s Robertom Wiliamom Setom Watsonom britským historikom a publicistom, s ktorým udržiaval priateľský vzťah. Seminár viedol a moderoval Daniel Hupko.

Mnohé poznatky zo života Aloisa Kolíska odzneli aj v plodnej diskusií, ktorej bol venovaný priestor po ukončení I. i II. bloku prednášok. Pre nemožnosť osobne sa zúčastniť seminára prednáška doc. Martina Vašša z Katedry slovenských dejín FF UK v Bratislave - Alois Kolísek a podoby jeho kontaktov so slovenskými umelcami po roku 1919 a prednáška Daniely Kodajovej z Historického ústavu SAV v Bratislave - Záujem Aloisa Kolíska o výskum dejín a kultúry slovenskej spoločnosti, na seminári neodzneli, účastníci aj ďalší záujemcovia si ich budú môcť, ako i prednášky, ktoré na seminári odzneli prečítať v zborníku, ktorý múzeum zo seminára pripravuje vydať.

Po ukončení seminára sa účastníci presunuli na františkánske námestie k pamätníku Aloisa Kolíska, ktorý zhotovil sochár Jozef Pospíšil na náklad Slovenskej ligy, odhalený 17. septembra 1933, na krátke spomienkové stretnutie, kde zaznel krátky príhovor Daniela Hubka a za zvukov hudby bola položená  kytica kvetov, čím bolo podujatie ukončené.

TK KBS informoval Ľudovít Košík



( TK KBS, lko; ml ) 20211102023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]