[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sa modlí za zosnulých na Francúzskom vojenskom cintoríne na Monte Mario
P:3, 02. 11. 2021 12:02, ZAH

Vatikán 2. novembra (RV) Francúzsky vojenský cintorín v Ríme, ktorý sa nachádza na vŕšku Monte Mario na pravom brehu Tiberu, má už takmer 75 rokov. Tento rok si ho pápež František vybral na slávenie svätej omše v deň Pamiatky zosnulých 2. novembra.

„Bude to príležitosť pomodliť sa za všetkých zosnulých, a najmä za obete vojny a násilia. Návštevou tohto cintorína sa duchovne pripájam ku všetkým, ktorí sa v tomto čase modlia pri hroboch svojich blízkych, v každom kúte sveta.“

Týmito slovami Svätý Otec v pondelok pri modlitbe Anjel Pána hovoril o úmysle, s akým prichádza v deň liturgickej spomienky na všetkých verných zosnulých na Francúzsky vojenský cintorín, nachádzajúci sa len asi 5 km od Vatikánu. Svätú omšu tu bude sláviť o 11. hodine.

Pre Rimanov je toto miesto pomerne neznáme, no pre Francúzsko je veľmi symbolické. V minulosti sa tu konali spomienkové slávnosti 11. novembra pri príležitosti ukončenia Prvej svetovej vojny.

Francúzsky vojenský cintorín, ktorý vybudovala a slávnostne otvorila talianska vláda na konci druhej svetovej vojny, vzdáva hold vojakom, padlým v bojoch proti nacistickému režimu od novembra 1943 do júla 1944. Na cintoríne sa nachádzajú hroby členov Francúzskeho expedičného zboru v Taliansku, skupiny štyroch divízií pod vedením generála Alphonse Juina, ktorá sa vyznamenala najmä počas bojov o Monte Cassino v máji 1944.

Monte Cassino, kde sa nachádza významné benediktínske opátstvo, sa pre svoju strategickú polohu na tzv. Gustavovej línii stalo dejiskom jednej z najkrvavejších bitiek, takže sa niekedy označuje ako „Verdun Druhej svetovej vojny“. Víťazstvo francúzskych vojsk nad hitlerovskou armádou umožnilo Spojencom pokračovať v postupe a 4. júna 1944 víťazne vstúpiť do Ríma.

Až dve tretiny zo 6 200 vojakov zabitých počas bitky o Monte Cassino pochádzali z krajín Maghrebu. Francúzsky expedičný zbor bol v skutočnosti zložený najmä z vojakov africkej armády, najmä z Maroka a Tuniska. Z 1 888 vojakov, ktorí sú dnes pochovaní na Francúzskom vojenskom cintoríne v Ríme, je 1 142 moslimov, ktorých možno rozpoznať podľa islamského polmesiaca vyrytého na každom náhrobku.

Pre pápeža Františka dnešná návšteva cintorína na Monte Mario v Ríme nie je prvou návštevou vojenského cintorína. V roku 2017 navštívil americký cintorín v Nettune južne od Ríma a v roku 2014 cintorín v Redipuglii na severovýchode Talianska pri príležitosti stého výročia vypuknutia Prvej svetovej vojny.( TK KBS, RV, jb, rp ) 20211102021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]